Znáte nemoc jménem vitiligo? Zjistěte, jak se s ní žije

Slyšeli jste někdy o pojmu vitiligo? Já taky ne, až do svých 17 let. Byla jsem na pláži, když jsem si poprvé všimla nerovných bílých skvrn po celém těle, včetně mých očí. Pamatuji si, jak si ze mě přátelé utahovali. Smáli se a říkali, že se podobám mývalovi. Myslela jsem si, že je to jenom reakce na dlouhou dobu, kterou jsem strávila na sluníčku, proto jsem po zbytek léta byla spíše ve stínu.

Než jsem nastoupila na vysokou, podrobila jsem se lékařskému vyšetření

Jenomže po létě se bílé skvrny rozšířily po těle mnohem víc. Na popud mých rodičů jsem se objednala na dermatologii. Tam mi lékař oznámil, že trpím nevyléčitelnou nemocí, která se nazývá vitiligo. Je to stav, kdy jsou buňky vytvářející barvu kůže, nazývané melanocyty, ničeny, což způsobuje bílé skvrny na kůži.

Vitiligo je záhadnou nemocí, o které se toho moc neví

Odborníci si nejsou jisti, co tento stav, který postihuje asi pouhé 1 % populace, způsobuje. Stále jde pouze o domněnky – a jednou z nich je, že se jedná o autoimunitní onemocnění. Při těchto onemocněních imunitní systém omylem útočí na zdravou část vašeho těla, v tomto případě na melanocyty. Jiní se domnívají, že vitiligo může být způsobeno genetikou, emočním stresem či poškozením kůže sluncem.

Nemoc se projevila na mé psychice

Tato diagnóza mě ohromila. Kdykoliv jsem řešila nějaký zdravotní problém, zachránily mne nějaké léky. Jenže v tomto případě nic nepomůže. Symptomy vitiliga mohou zlepšit speciální krémy, ošetření světlem UVA nebo chirurgický zákrok, ale lék na úplné uzdravení neexistuje. Moje sebevědomí kleslo na bod nula.

Nepřehlédněte: Žena trpěla elektrickými šoky v nohách, mohla za to tasemnice v páteři.

Ačkoliv nemoc vitiligo není nijak zvlášť fyzicky nebezpečná, po psychické stránce je to horší. Musela jsem chvíli navštěvovat terapeuta, abych se se svými skvrnami sžila. Na vysoké škole jsem potkala spoustu nových lidí, kteří si skvrn ani nevšimli, což ke mně zase pomalu přivedlo pozitivní myšlení. A to je důležité, neztratit hlavu a naučit se život brát takový, jaký je.

zdroj: International Journal of Women’s Dermatology, Wikipedia, WikiSkripta

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu