Znáte všechny druhy zubů a víte, jaké jsou jejich jednotlivé funkce?

Zuby tvoří nedílnou součást našeho úsměvu, proto je důležité se o ně správně starat. Mnozí z nás bohužel berou zuby jako samozřejmost a nedodržují správnou rutinu ústní hygieny.

A než si to člověk uvědomí, je už příliš pozdě. Zajímali jste se někdy o zuby blíže? Víte, jaký je jejich správný počet, jaké máme druhy zubů a jaké jsou jejich jednotlivé funkce?

Z čeho se zuby skládají?

Zuby se skládají z minerálů, jako je vápník a fosfor. Jejich hlavní složkou je kalcifikovaná tkáň zvaná dentin. Dentin je pokryt tvrdou a lesklou vrstvou skloviny, která má za úkol po celou dobu odolávat kyselému prostředí v dutině ústní.

Hlavní funkcí zubů není jenom rozžvýkání a rozmělnění jídla, ale pomáhají nám také lépe vyslovovat a mluvit. Jejich počet se s přibývajícím věkem liší. Zuby se objevují asi půl roku po narození. Děti mají 20 primárních (mléčných) zubů, které začnou kolem 6. roku vypadávat. Obvykle do 21 let vyrostou všechny zuby trvalé.

Řezáky

Řezáky jsou zuby, které se nacházejí v přední části čelistí. Dospělý má celkem osm řezáků, čtyři na horní a čtyři na dolní čelisti. Jejich tvar připomíná dláto s ostrými hranami. Při růstu se objevují jako první, většinou kolem 6. měsíce věku dítěte – a mezi 6. až 12. rokem vypadnou a nastupují řezáky dospělé.

Špičáky

Každý člověk má obvykle čtyři špičáky. Špičáky jsou druhou sadou zubů, které rostou hned po řezácích – a jak v horní, tak v dolní čelisti se nacházejí dva špičáky. Slouží k roztrhnutí jídla, charakterizuje je špičatý a ostrý tvar. Objevují mezi 16. a 20. měsícem.

Třenové zuby

Třenové zuby neboli premoláry jsou větší než špičáky a řezáky, a charakterizuje je jejich plochý tvar s hřebenem. Tyto zuby slouží k rozdrcení jídla, což usnadňuje polykání. Na každé čelisti je jsou čtyři. U dětí jsou mléčné molární zuby nahrazeny premoláry, které se objevují až od 10. roku života.

Čtěte také: V nose tohoto muže rostl celý život zub, kvůli tomu trpěl zdravotními potížemi.

Stoličky

Každý dospělý má 12 molárních zubů (stoliček). Jedná se o největší a nejsilnější zuby. V horní i dolní čelisti najdete šest stoliček. Tento druh zubů se vyznačuje velkou plochou, která pomáhá při rozmělnění jídla.

Zuby moudrosti

Úplně naposledy přichází zuby moudrosti. Jedná se o poslední stoličky, které vyrůstají ve věku od 17 do 25 let. Je známo, že s tímto druhem zubů mnohdy přichází i zdravotní komplikace, většinou se jedná o nedostatek místa pro jejich růst, čímž dojde k narušení a zaseknutí se v dásních.

Zdroj: stylecraze, renodentalassociates | foto: freepik

Autor: Michaela Richterová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu