Zůstaňte stále při chuti i během léčby neplodnosti

Většina párů ví, že léčba neplodnosti bude vybírat svou daň jak fyzicky, tak psychicky – ale mnoho z nich není připraveno na to, jaký vliv má na jejich sexuální život. Jakmile je člověk zaměřen pouze na plodnost, může se značně narušit touha a vzrušení u žen a u mužů může dojít k sexuální dysfunkci.

Chraňte své soukromí i v tomto případě

Některé páry se budou možná potýkat s nelichotivými komentáři a úsudky svých rodin a známých. Také poznámky typu: „Jakmile se přestanete snažit, pravděpodobně otěhotníte.“ Při vytváření podpůrného systému buďte selektivní a vybírejte si, komu o svém problému řeknete. Je dost těžké vydržet měsíc co měsíc s negativním těhotenským testem, natož pokud se x lidí vyptává, zda se vám to podařilo, či opět nikoliv.

Vymezte si místo pro početí

Pokud je to možné, určete si postel jako místo, kde se snažíte o početí dítěte. Sex si vyloženě užívejte – například na pohovce, koberci, před krbem nebo si můžete pro zpestření objednat hotelový pokoj. Prostě buďte kreativní a sexuální život (ne ten, kdy se snažíte otěhotnět) si užívejte a zpříjemňujte, jak jen můžete.

Buďte otevření ke svému partnerovi

Nesnažte se hrát před svým partnerem silnou osobnost. Buďte otevřeni ohledně starostí, které nosíte v hlavě, a právě na ně se zeptejte i svého partnera. Páry, které se dostanou do stavu, kdy své pocity zatají a sdělují je jiným známým, jsou ohroženi jak v sexuálním životě, tak v celkovém vztahu. Pokud si přiznáte, že to nezvládáte, vyhledejte pomoc – například různá sezení, terapie apod.

V České republice se dle statistik potýká s neplodností 20 % párů.

IVF Cube

Neplodnost se obvykle ukáže v raném stádiu manželství nebo partnerství, a je často prvním a neočekávaným testem síly společných dovedností manželů. Sexualita a emoční spojení jsou neoddělitelně spojeny. Pár musí akceptovat, že jejich cesta k těhotenství bude komplikovaná a mechaničtější, než by mohli doufat. Páry o tomto problému musí mluvit a vyjádřit nahlas své zklamání bez falešných útěch ostatních.

Autor: Lenka Svobodová
ZAVŘÍT