Naše tělo se skládá z množství svalů a vazů, které jsou určeny ke každodennímu pohybu. Nadměrné zatěžování některých z nich, nebo naopak téměř žádný pohyb ale mohou způsobit jejich zkracování, ztuhlost kloubů, menší ohebnost, špatné držení těla a další potíže. Abychom tomu alespoň částečně předešli, je vhodné naše tělo pravidelně protahovat neboli zařadit do naší každodenní aktivity strečink.
Lepší flexibilita
Nejen ti, kteří se pravidelně věnují józe, mohou být ohební, i pravidelné protahování pomáhá udržet svaly pružné. Flexibilitu potřebujeme také k udržení rozsahu pohybu v kloubech, zkrácené svaly způsobují omezené pohybu kyčlí či ramen.
Držení těla
Správné držení těla, když sedíme nebo stojíme, má velký vliv na celé tělo. Je ale samozřejmě téměř nemožné udržet správné postavení těla během mnohahodinového sezení u počítače. Mnoho lidí se sedavým zaměstnáním často dělá tu chybu, že se soustředí pouze na protahování zádových svalů. Aby se ale naše páteř dostala zpět do správné vzpřímené polohy, je nutné i protažení svalů na přední části těla a zároveň posílení zádových svalů. Obecně je dlouhodobé sezení pro svaly na našem těle problémem, neboť způsobuje svalovou nerovnováhu mezi přední a zadní částí těla. Hrudní svaly se zkracují a napínají, zatímco svaly na zádech se prodlužují a oslabují.
Zmírnění bolesti zad
Pokud patříte k lidem, kteří trpí bolestmi zad, strečink je pro vás vhodným pohybem. Protahování může pomoci zmírnit bolest tím, že uvolní napětí ve svalech a zvýší průtok krve do dané oblasti. Důležité je věnovat pozornost protažení čtyřhranného svalu bederního. Tento sval se nachází v dolní části zad po obou stranách páteře a je často napjatý a přetížený tím, že musí kompenzovat ostatní stabilizační svaly.
Prevence zranění
Protahování by mělo být přirozenou součástí pohybové aktivity všech, které běhají, jezdí na kole či se věnují fitness aktivitě v posilovnách. Pomáhá regeneraci svalů a zároveň je účinnou prevencí před rizikem vzniku zranění či bolestí během cvičení a po něm. Dynamický strečink zvyšuje průtok krve do svalů a je skvělým způsobem, jak tělo připravit na intenzivnější cvičení. Tím, že protáhneme svaly, můžeme zvýšit pohyblivost kloubů, a tím maximalizovat potenciál svalu vyvinout větší sílu. Jelikož se pohyby, jako je běh a jízda na kole, skládají z mnoha opakujících se pohybových vzorců, mohou být některé svaly přetížené a napjaté. Statický strečink po tréninku může pomoci obnovit tuto svalovou nerovnováhu.
Úleva od stresu a mentální zklidnění
Když jsme ve stresu, nejenže se nám zvýší tepová frekvence, ale máme tendenci zatínat svaly. Protahování pomáhá tyto zatuhlé svaly uvolnit. Pomalý a vědomý pohyb zároveň umožňuje, abychom se více soustředili na dýchání, vnímání okolí i sebe samých, což pomáhá k celkovému uvolnění a zklidnění. Statický strečink též aktivuje náš parasympatický nervový systém, který je zodpovědný za trávení i odpočinek. Pomáhá navodit pocit klidu a uvolnění.
Zdroj: mayoclinic.org, insider.com, health.harvard.edu, ncbi.nlm.nih.gov