Diabetes je jedním z nejčastějších zdravotních problémů ve vyspělých státech po celém světě. Většina pacientů trpí tak zvanou cukrovkou druhého typu. Neustálý výzkum, který byl tomuto onemocnění v posledních letech věnován, zlepšil diagnostiku i léčbu a zároveň umožnil i lepší prevenci. Co bychom o cukrovce 2. typu měli vědět?
Její výskyt je na vzestupu, zejména u mladých lidí
Počet lidí s cukrovkou na celém světě vzrostl ze 108 milionů v roce 1980 na 422 milionů v roce 2014 a podle Světové zdravotnické organizace tvoří většinu těchto případů cukrovka 2. typu. Ještě znepokojivější je, že diabetes 2. typu se dříve vyskytoval v naprosté většině u osob staršího nebo středního věku, nyní je ale stále častěji diagnostikován i u mladých dospělých. Je to pravděpodobně proto, že diabetes 2. typu je spojen s vyšším indexem tělesné hmotnosti (BMI) a obezitou, což je problém, který je dnes stále častější i u mladších lidí.
Může zůstat nepovšimnuta po celé roky
Problémem je, že mnoho případů cukrovky 2. typu není včas diagnostikováno. Důvodem je skutečnost, že pacienti nemají žádné typické příznaky nebo nepoznají, že jejich potíže by mohly souviset právě s cukrovkou. Příznaky jako je únava či zvýšený pocit žízně mnoho pacientů ignoruje, a nemoc se tak může poměrně dlouho bez problémů rozvíjet. Právě z tohoto důvodu je důležité nepodceňovat preventivní vyšetření a pravidelné odběry krve, které mohou zvýšenou hladinu cukru snadno odhalit.
Pokud se nekontroluje, může vést k závažným komplikacím
Pokud se diabetes 2. typu dlouho nediagnostikuje či neléčí, může to vést k život ohrožujícím komplikacím. Totéž platí pro lidi, kteří zanedbávají správnou léčbu cukrovky. Kardiovaskulární onemocnění, diabetické oční onemocnění, onemocnění ledvin, poškození nervů, poškození sluchu, zvýšené riziko mrtvice a Alzheimerovy choroby patří mezi hlavní komplikace, kterým mohou být lidé s diabetem 2. typu vystaveni. Pro snížení těchto rizik je důležité pečlivě sledovat hladinu cukru v krvi, cholesterolu a krevního tlaku.
Představuje vyšší riziko pro některé skupiny osob
Není zcela jasné, proč se cukrovka u některých lidí objeví a u jiných ne. Výzkumy ale ukazují, že některé skupiny jsou vystaveny vyššímu riziku. Mezi faktory, které zvyšují pravděpodobnost vzniku diabetu 2. typu, kromě vyššího věku, patří nadváha nebo obezita, velké množství tuku v oblasti pasu, rodinná anamnéza, neaktivní životní styl, vysoká hladina cholesterolu a vysoký tlak.
Lze jí předcházet zdravým životním stylem
Jednou z nejdůležitějších věcí, které můžete udělat pro prevenci nebo alespoň oddálení nástupu cukrovky 2. typu, je pravidelný pohyb a zdravá strava.
Zdroj: mayoclinic.org, niddk.nih.gov, cdc.gov, who.int