Tinnitus se obvykle popisuje jako zvonění, pískání v uších, ale může znít také jako cvakání, syčení, hučení nebo bzučení. Je to zvuk, který postižené osoby vnímají, i když není přítomen žádný vnější hluk. Intenzita tohoto zvuku může být různá, od velmi tichého až po velmi hlasitý. Někteří lidé ho slyší v jednom uchu, jiní v obou. Lidé s těžkým tinnitem mohou mít nejen problémy se sluchem, ale též se spánkem či prací.
Na tinnitus zatím bohužel neexistuje žádný lék. Tinnitus může být dočasný nebo trvalý, mírný nebo závažný, postupný nebo okamžitý. Cílem léčby je především pomoci postižené osobě zvládnout vnímání zvuku v hlavě. K dispozici je několik strategií, které mohou pomoci snížit vnímanou intenzitu tinnitu i jeho všudypřítomnost. Tyto postupy tedy sice bohužel nedokáží tinnitus odstranit, ale mohou zlepšit kvalitu života.
Pomůcky pro nedoslýchavé
U většiny starších lidí vzniká tinnitus jako jeden z příznaků souvisejících se ztrátou sluchu. Při ztrátě sluchu dochází v mozku ke změnám ve způsobu zpracování zvukových frekvencí. Nedoslýchavost se většinou „léčí“ pomocí naslouchátka. Toto malé elektronické zařízení pomocí mikrofonu, zesilovače a reproduktoru zvyšuje hlasitost vnějších zvuků. U postižených tinnitem se ukazuje, že čím lépe slyší, tím méně tinnitus vnímají. Naslouchátko je tak jedním ze způsobů, který přináší výraznou úlevu.
Speciální zařízení pro maskování zvuku, aplikace do telefonu
Kromě naslouchátek existují také další malá elektronická zařízení, která se vkládají do ucha a používají se například u lidí, kteří netrpí nedoslýchavostí, ale pouze tinnitem. Tato zařízení vydávají různé zvuky, například přirozený hluk a šum z okolí, přírody, hudbu. Lidé poté slyší tento zvuk a nikoli tinnitus. Existují i speciální aplikace se zvukovými terapiemi, které si osoby postižené tinnitem mohou stáhnout do telefonu.
Behaviorální terapie
Tinnitus je spojen s vysokou mírou emočního stresu. Lidé postižení tinnitem tak často trpí depresemi, úzkostmi a nespavostí. Kognitivně-behaviorální terapie těmto lidem pomáhá naučit se žít se svým stavem. Spíše než omezování samotného zvuku učí, jak jej přijmout. Klinická behaviorální terapie byla původně vyvinuta jako léčba deprese a jiných psychických problémů, ale zdá se, že dobře funguje i u lidí s tinnitem.
Antidepresiva a léky proti úzkosti
Léčba tinnitu často zahrnuje kombinaci různých přístupů. Lékaři někdy předepisují rovněž léky na psychické problémy, které mohou přispět k tomu, že příznaky tinnitu budou méně obtěžující. Léky proti úzkosti pomáhají například též proti nespavosti.
Odstranění konkrétní příčiny a alternativní medicína
Tinnitus může být někdy způsoben problémem s temporomandibulárním kloubem. V takovém případě může problém zmírnit zákrok zubaře. Tinnitus může být rovněž příznakem nadměrného množství ušního mazu. Kromě výše uvedených způsobů lze s tinnitem bojovat také prostřednictvím alternativních metod, jako je meditace, akupunktura, hypnóza či homeopatika. Existují i speciální doplňky stravy, které jsou určeny pro pacienty s tinnitem. Ty často obsahují rostlinu gingko biloba, vitamín B12 a zinek.
Zdroj: ata.org, healthyhearing.com