Když se vám tu a tam stane, že v uších zaslechnete jemné pískání, možná vás taková skutečnost jen překvapí. Jakmile se ale problém objevuje pravidelně, stává se z něj noční můra, které se chce každý zbavit. Někdy jde dokonce o příznak vážnějšího onemocnění, které je třeba řešit s lékařem, a to v co nejbližší době.
Když pískání neustává
Je třeba rozlišit, kdy se jedná o dočasné potíže a kdy již o chronický problém zvaný tinnitus. Nejčastěji můžete slyšet jemné pískání, šumění, ale výjimkou není ani praskání nebo hlubší hučení. Každý z pacientů popisuje své obtíže trochu jinak, proto i vy můžete svůj problém vnímat rozdílným způsobem. Všichni se ale shodují v tom, že jde o opakující se nebo dokonce stále a neutichající zvuky v uších, které brání běžnému fungování. V dlouhodobém časovém horizontu mohou vést k nervozitě, roztěkanosti a únavě. Právě z toho důvodu je třeba problém řešit brzy s lékařem.
Běžné příčiny
Nejčastěji je na vině let v letadle kvůli rychlým změnám výšek a tlaku, dále hlasité zvuky, jako je například hudba nebo rány, poranění ucha, neurologické příčiny nebo jen stáří. V některých těchto případech jde jen o dočasný problém, ovšem měli byste brát na vědomí, že svůj sluch je třeba chránit. Nevyhledávejte proto přední místa na koncertech, kde je hudba extrémně nahlas a zvuk ve sluchátkách upravujte tak, aby vašemu sluchu neuškodil.
Vážnější příčiny
Nelekejte se, pokud se pískání objeví jen dočasně. Jakmile se problém opakuje, vyhledejte lékaře, jelikož může být dotěrný zvuk spojený se vznikem roztroušené sklerózy, zánětu mozkových blan, špatnou funkcí některých orgánů, nedostatečným prokrvováním některých orgánů, chybějícími potřebnými látkami v těle a dalšími onemocněními.
Čím rychleji objevíte pravou příčinu, tím vyšší máte šanci, že dojde k úspěšné léčbě. Nečekejte proto, až pískání po týdnech nebo měsících odezní samo a raději kontaktujte lékaře.
Zdroj: Mayoclinic.com, Health.harvard.edu