Nateklé mandle mají několik spouštěčů. Poznejte ten svůj

Do lymfatické soustavy, která pomáhá tělu se zbavovat nečistot, patří také mandle. Ty se čas od času mohou zduřit, změnit zabarvení a působit bolestivě. Pokud se u vás takový stav opakuje až příliš často, může jít o vážnější zdravotní problémy. Odhalte, která příčina oteklých mandlí trápí právě vás.

Proč mandle natékají

Mandle jsou jedním z ukazatelů, který vám velmi jednoduše napoví, že je s vaším tělem něco v nepořádku, i když zatím nepociťujete jiné zdravotní obtíže. Jakmile zrudnou, zvětší se a jsou bolestivé na dotek nebo při polykání, může se jednat o ušní infekci, zánět dutin, nachlazení, chřipku, HIV, infikovaný zub, mononukleózu nebo kožní infekci.

Vážnější příčiny

Není třeba se při nateklých mandlích ihned děsit, ale vzácněji se takto projevuje i lupus, rakovina nebo vážnější problémy imunitního systému. Takových problémů je třeba se začít obávat až ve chvíli, kdy jsou mandle nateklé dlouhodobě a léky vám nepomáhají. Během takové situace se vyplatí důkladné vyšetření u lékaře.

Příznakem, že jde o vážnější problém je také skutečnost, že kromě mandlí natékají také další lymfatické uzliny. Kontrolujte si proto podpaží a třísla, kde se brzy může projevit obdobný problém. Pokud zpozorujete, že vám natékají i tyto části těla vyhledejte lékaře co nejdříve.

Pokud praktikujete nechráněný pohlavní styk, může se jednat také například o kapavku. Dbejte proto na ochranu a nepodceňujte žádnou situaci.

Když mandle otékají v reakci na jídlo

Často bývají na vině i potravinové alergie. Takový stav je ovšem akutní a neměl by se podceňovat. Pokud po konzumaci některého z jídel ucítíte, že vám mandle v rychlosti natékají, neváhejte si zavolat sanitku. O pár minut, ale i vteřin později se vám může zhoršit schopnost dýchání a hrozí, že se udusíte. Ideálně si tedy nechte podat látku, která alergickou reakci co nejdříve utlumí.

Zdroj: Medicalnewstoday.com, Healthline.com

Autor: Tereza Málková
zavřít reklamu