Zpráva o tom, že si vaše rodiče či prarodiče zlomili nohu v krčku, bývá často alarmujícím problémem nejen v okamžiku, kdy k úrazu dojde, ale i dlouhou dobu poté. Je to proto, že tato zlomenina výrazně zvyšuje riziko úmrtí starších osob. Některé studie dokonce uvádějí, že v průměru každý třetí dospělý ve věku nad padesát let zemře do dvanácti měsíců. Čím je osoba starší, tím je toto riziko vyšší a k úmrtí častěji dochází již během prvních tří měsíců.
Zlomenina starším osobám často převrátí život naruby
Tato skutečnost nesouvisí pouze s fyzickými následky zlomeniny krčku, ale i se snížením soběstačnosti a sociální angažovanosti. Mnoho starších lidí musí v souvislosti s tímto úrazem radikálně změnit své životní podmínky, například se přestěhovat z domova, ve kterém žili mnoho desetiletí, do domova pro seniory. To vše je spojeno s psychickým stresem, který má za následek celkové zhoršení zdravotního stavu starších osob.
Rizikové faktory
Klíčovým rizikovým faktorem fatálních následků je v tomto případě nejčastěji věk nad 65 let. U těchto osob je zlomenina nejčastěji důsledkem pádu nebo nárazu kyčle do pevného předmětu, jako je například kuchyňská linka. Častým faktorem, který zvyšuje riziko pádu, jsou kognitivní poruchy, například demence. Dalšími rizikovými faktory, které pravděpodobnost zlomeniny zvyšují a ve vyšším věku jsou velmi běžné, jsou osteoporóza, problémy s pohybem a špatným zrakem.
Zvýšené riziko úmrtí
Přibližně tři čtvrtiny starších osob, u kterých ke zlomenině krčku dojde, podstoupí do čtyřiceti osmi hodin od úrazu operaci, při které je jim kyčelní kloub nahrazen. U některých pacientů je ale riziko operace příliš velké a lékaři zákrok nemusejí doporučit.
Důvodem je skutečnost, že v kombinaci s traumatem zlomeniny, operací a případnými komplikacemi výrazně roste riziko úmrtí. Úmrtí po zlomenině krčku často souvisí též s následnými komplikacemi, jako jsou infekce, vnitřní krvácení, mrtvice nebo srdeční selhání. Odborné studie opakovaně ukazují, že problémy spojené s hospitalizací, operací nebo nehybností, která může pacienty vystavit riziku zápalu plic, nakonec vedou k dřívějšímu úmrtí.
Pomoci může důsledná a rychlá rehabilitace i strava
Jako určitá forma prevence před fatálními následky se tak po operaci u starších osob doporučuje zejména rehabilitace a funkční trénink pod odborným dohledem tak, aby měli tito pacienti co největší šanci získat zpět svou pohyblivost. Jde o komplexní proces, který zahrnuje cvičení na posílení svalů, zlepšení rozsahu pohybu či rovnováhy a samozřejmě chůzi. Jako velmi účinná se v tomto ohledu ukazuje být i speciální terapie v bazénu. Údaje naznačují, že zahájení fyzické aktivity co nejdříve po operaci snižuje pravděpodobnost úmrtí. Zatím však bohužel není stále jisté, jaký typ, intenzita a délka fyzické aktivity přinášejí nejlepší výsledky.
K zotavení může pomoci také výživa. Je známo, že kombinace příjmu bílkovin a fyzické aktivity zvyšuje množství svalové hmoty, s jejímž nedostatkem se senioři běžně potýkají. Svaly následně pomáhají seniorům být při chůzi jistější, čímž snižují riziko pádu a další případné zlomeniny.
Zdroj: crystalrunhealthcare.com, cnn.com