Prevence proti zánětu močových cest. Takhle budete v bezpečí

Zánět močových cest je tak nepříjemným problémem, že vám dokáže pokazit celou dovolenou, znemožnit pobyt ve škole nebo v práci, a v horších případech vás dokonce dovede až do nemocnice. Bohužel se tato komplikace zejména u dívek často navrací a opakuje, proto je vhodné znát typy, jak takovému zdravotnímu problému předejít.

Běžné příznaky

U žen dochází častěji k infekcím močových cest zejména proto, že mají bakterie snadnější cestu ke svému cíli, než je tomu u mužů. Jakmile dojde k infekci, pacientky pociťují nutkavou potřebu na močení, i když je jejich močový měchýř prázdný. Později se objevuje také pálení, bolesti při močení a zakalená moč.

Zmíněné stádium lze léčit pomocí domácích prostředků, jako jsou bylinkové čaje nebo konzumace brusinek. Jakmile ale dojde k výrazným bolestem na močovém měchýři, na ledvinách nebo jiném místě, je pravý čas navštívit doktora. Tělo infekci oznamuje také teplotou, která je jasným varovným signálem.

Rizikové chování, které vede k častějším zánětům močových cest

Při každém sexuálním styku dbejte na zvýšenou hygienu. Ideálně byste měli sprchu navštívit před, ale i po aktu. Rizikové je také častější střídání sexuálních partnerů, různé typy antikoncepce, ale také menopauza. Pokud se problém objeví u mužů, je na vině zejména oslabená imunita, ucpané močové cesty nebo zvětšená prostata.

Prevence

Pokud vás zrovna zánět močových cest netrápí, nepodceňujte situaci a stále myslete na dostatečný příjem tekutin. Pokud si tu a tam dopřejete brusinkový nápoj nebo bylinkový čaj na močové cesty, uděláte pro své zdraví to nejlepší.

Nebraňte se nutkavé potřebě na močení po pohlavním styku. Jde totiž o běžný obranný mechanismus těla, který pomáhá se zbavit bakterií. Moč v žádném případě nezadržujte a odskočte si vždy, když je třeba.

Během koupele buďte taktéž opatrní. Spouštěčem bývají mokré plavky, dlouhý pobyt ve vaně, necitlivé přípravky v podobě gelu na sprchování nebo koupelových pěn, ale také různé vonné spreje na intimní místa.

Preventivně lékaři doporučují užívat probiotika a také zvážit, zdali nemůže být na vině vaše antikoncepce. S gynekologem proto vždy probírejte všechny možnosti, než se rozhodnete pro jednu z nich.

Zdroj: Healthline.com

Autor: Tereza Málková
zavřít reklamu