Chystáte se na dovolenou za sluníčkem a přemýšlíte, který opalovací krém s sebou zabalit? Rozhodnutí by nemělo být ovlivněno jen UV faktorem, který je často velkou číslicí uveden na obalu. Důležité je také zkoumat složení, které se malým písmem nachází ukryté na zadní straně, ale nese velmi důležité informace.
Opalování jako trend
Zatímco v dobách minulých bylo trendy svou pokožku před sluncem schovávat, aby byla co nejsvětlejší, dnes je tomu naopak. Ženy i muži se vystavují slunečním paprskům záměrně při každé příležitosti, aby jejich kůže získala bronzový odstín. I když se většina lékařů shodne na tom, že záměrné vystavování slunci po delší dobu je nebezpečné a nedoporučují ho, lidé i přes to opalování praktikují na každé dovolené.
V takovém případě se vyplatí používat vhodnou ochranu proti škodlivému záření. Opalovací krémy vám ale mohou mnohdy uškodit ještě více, a to vlivem nezdravého a chemického složení.
Na jaké složky si dát pozor?
Jedním z prvních varovných signálů je látka zvaná jako oxybenzon. Ten sice chrání před škodlivým slunečním zářením, ale pro tělo je velmi nebezpečný. Dle výzkumů bylo prokázáno, že může narušit endokrinní systém, působí toxicky na některé orgány v těle a stojí za vznikem potravinových a dalších alergií. Nezapomeňte, že kůže je největším orgánem těla a reaguje na vše, co na ni nanesete.
Octinoxate působí jako další vykřičník. Jedná se o UV filtr, který však může převážně u těhotných nebo kojících matek způsobovat obtíže. Látky se totiž dostávají do těla matky a ohrožují tak plod nebo kojené dítě. Tato látka je také důvodem, proč zanikají některé korálové útesy, proto si její použití rozmyslete.
Při kontrole nezapomínejte také na homosalát. Tato látka bohužel v těle narušuje funkci hormonů, umožňuje lepší vstřebávání pesticidů a jen velmi těžko se rozkládá. Může tak ve vašem těle nerušeně působit mnoho let a způsobovat zdravotní obtíže v podobě závažných onemocnění, stagnace lymfatického systému a dalších.
Zdroj: Madesafe.org