Neodolné a slabé zuby: Co lze ovlivnit a kdy je na vině genetika?

Zdraví zubů vašich rodičů vám mnohé napoví. Pokud se celý život potýkají se zubním kazem, kamenem, paradentózou nebo jinými obtížemi, je možné, že tento neduh zdědíte také. V takovém případě můžete problémy oddálit vhodnou prevencí. V některých případech ale není na vině jen genetika, ale také špatná péče.

Kdy je na vině genetika?

Postavení zubů, velikost čelistní kosti a kvalita zubů je genetickou záležitostí. Pokud tedy vaši předkové trpí na slabé, křivé, překrývající se zuby, nejspíše se taková obtíž objevila i u vás. Postavení zubů do správné pozice můžete řešit pomocí rovnátek, ale kvalitu zubů bohužel nezměníte. Místo toho bude třeba se zaměřit na šetrnější prostředky na čištění, jemné kartáčky a pasty s citlivým složením.

Genetika ovlivňuje až v třiceti procentech také zdraví vašich dásní. Pokud při čištění krvácí, odhalují se vám krčky nebo jsou citlivé při pití teplých a studených nápojů, možná za to mohou vaše zdravotní dispozice.

Zubní kaz a zubní kámen

Dokonce i tvorba zubních kazů může být dědičná. Pokud si takové skutečnosti jste vědomi, měli byste tomu přizpůsobit svůj jídelníček, častěji si čistit zuby a několikrát za rok navštěvovat svého zubaře.

Doma také kromě běžného kartáčku používejte zubní nit, zubní sprchu, mezizubní kartáček a další doplňky, které vám pomohou udržet zuby bez nánosu plaku. Pokud se bude na některých místech usazovat, hrozí totiž, že si vytvoříte zubní kaz nebo dokonce zubní kámen, který pak náročnou cestou bude muset odstranit váš zubař.

Posilněte slabé zuby

Také slabé zuby mohou být jen výsledkem špatné životosprávy. Do svého denního menu zařaďte potraviny bohaté na vápník, který vám pomůže posilnit zuby, ale i ostatní kosti. Mezi prospěšné potraviny se řadí luštěniny, listová zelenina, ořechy, semena, pomeranče, ale také sójové produkty.

Zdroj: Premierdentistryofeagle.com, Theconversation.com

Autor: Tereza Málková
zavřít reklamu