Manuální versus elektrický zubní kartáček. Který je lepší?

Správné čištění zubů je základem dentální hygieny. Je to nejúčinnější způsob odstraňování zubního plaku, který pomáhá předcházet vzniku zubního kazu i problémům s dásněmi. Jaký zubní kartáček je ale ten  nejlepší? Na trhu jich totiž existuje celá řada. Letitý spor spočívá především v tom, zda je vhodnější používat kartáčky manuální, nebo elektrické?

Lidé si zuby nějakým způsobem čistí už tisíce let. První zubní kartáčky s nylonovými štětinami se začaly prodávat v roce 1938. První elektrický zubní kartáček byl poprvé patentován v roce 1937. Masově se ale rozšířil až o několik desetiletí později.

Manuální kartáček – na co se zaměřit

Manuální zubní kartáčky jsou obvykle levnější než jejich elektrické protějšky, ale studie ukazují, že nemusí být v odstraňování plaku tak účinné jako kartáčky elektrické. Pokud chcete používat manuální zubní kartáček, Americká dentální asociace doporučuje, abyste si pořídili kartáček s malou, kompaktní hlavou, která dosáhne i na zadní zuby. Druhým kritériem je měkkost jeho štětin. Kartáčky s tvrdými štětinami, navíc ve spojení se špatnou technikou čistění, totiž mohou vést k poškození dásní a jejich recesi.

Manuální kartáček – výhody a nevýhody

I když obecně manuální kartáčky v boji s plakem nedosahují takových výsledků jako kartáčky elektrické, přesto mají i své výhody. Kromě mnohonásobně nižší ceny a nenáročnosti použití je to například i jejich snadná přenosnost. Kartáček tak lze mít velmi snadno například v kabelce a zuby si vyčistit i v práci po obědě nebo během dlouhého cestování. Pokud jde o nevýhody, jde především o nižší účinnost při odstraňování zubního plaku a prevenci zánětu dásní v dlouhodobém i krátkodobém horizontu ve srovnání s elektrickým zubním kartáčkem. V případě, že na manuální kartáček příliš tlačíte, na rozdíl od mnoha elektrických zubních kartáčků neexistuje žádný varovný signál, který by vás na tento problém upozornil.

Elektrický kartáček – na co se zaměřit

V dnešní době existuje celá řada elektrických zubních kartáčků. Mezi tři oblíbené typy patří ty rotačně-oscilační kartáčky, jejichž hlavice se otáčejí a pohybují dopředu a dozadu, sonické kartáčky, které extrémně rychle vibrují tam a zpět, a ultrazvukové kartáčky, které vibrují na frekvenci za hranicí lidského sluchu.

Bohužel i v dnešní době existuje relativně málo nezávislých klinických studií porovnávajících různé typy elektrických zubních kartáčků, které nejsou sponzorovány firmami, které je vyrábějí. Nedá se tak objektivně říci, který typ je nejúčinnější. Nicméně například Americká dentální asociace doporučuje sonický zubní kartáček s tím, že jeho štětiny se dostanou dále mezi zuby, do těsných prostor i pod malý límec dásní.

Elektrické kartáčky – výhody a nevýhody

Jak jsme již uvedli, hlavní předností elektrických kartáčků je účinnější redukce plaku a prevence zánětu dásní. V průběhu 11 let rozsáhlá studie z roku 2019 v Německu zjistila, že ti, kteří používali elektrické zubní kartáčky, měli celkově lepší zdraví ústní dutiny, než ti, kteří používali manuální kartáčky. Výzkumy prokázaly krátkodobé snížení množství plaku o 11 % a dlouhodobé snížení o 21 % ve srovnání s manuálními zubními kartáčky.

Jiné provedené studie ukazují, že elektrické zubní kartáčky jsou vhodnější pro osoby s rovnátky, děti ve věku od 8 do 17 let a rovněž seniory.  Elektrické kartáčky se starším lidem lépe drží a díky vibracím snadněji používají. Jsou obzvláště vhodné pro osoby trpící například artritidou.

Moderní elektrické kartáčky nabízejí i mnohé další funkce, například možností propojení s chytrým telefonem prostřednictvím aplikace. Mají také časovače a senzory, které vám pomohou čistit si zuby správnou dobu a netlačit příliš silně. Z hlediska nevýhod je nutné uvést jejich vyšší finanční náročnost a hlučnost, která může být některým osobám nepříjemná.

Zdroj: ada.org, dentalassociates.com, cochranelibrary.com, onlinelibrary.wiley.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu