Virus vztekliny napadá nervový systém, a to jak u zvířat, tak u lidí. S nákazou, která probíhá nejčastěji prostřednictvím kontaktu se slinami nakaženého, se můžete setkat u zvířat v divoké přírodě, u hospodářských zvířat, ale výjimku netvoří ani domácí mazlíčci, kteří se mohou sami snadno nakazit. Věnujte proto pozornost jasným signálům a rozeznejte problém včas.
Pozor na kontakt s divokou zvěří
Vysoké riziko představují zvířata ve volné přírodě. Pokud narazíte například na lišku, která má nezvyklou pěnu u tlamy, není plachá, jako obvykle, a naopak na vás útočí, může být na vině právě vzteklina. K takovému zvířeti se nikdy nepřibližujte a hlídejte před nimi také své domácí mazlíčky. Výjimkou ve volné přírodě ovšem nejsou ani netopýři proto raději zamezte kontaktu se všemi druhy zvířat ve volné přírodě. Kromě vztekliny jsou totiž často nositeli různých infekcí, parazitů a bakterií.
Příznaky nakažení
Jak tvrdí zdroj Ministerstva zdravotnictví USA, inkubační doba nemoci je v řádu týdnu až měsíců. U každého jedince se totiž musí dostat nejprve do mozku. V prvních dnech nejprve pacient pociťuje celkovou slabost, která je velmi podobná příznakům chřipky. Bolest svalů, malátnost a únava jsou na denním pořádku. Teprve později přibývají příznaky, jako je úzkost, zmatenost nebo halucinace.
V extrémních případech se prokázalo, že došlo k nakažení také skrze nepřímý kontakt se zvířetem. Zvažte proto vždy návštěvy jeskynní, kde žijí netopýři. Při dýchání uvnitř jeskyně se totiž taktéž můžete nakazit.
Několik fází onemocnění
Při zpozorování výše zmíněných příznaků neotálejte s návštěvou lékaře. Vzteklina totiž může u některých jedinců se slabým imunitním systémem vyústit až ve smrt. V poslední fázi pacienti trpí nekontrolovatelným strachem a extrémními halucinacemi, které pro ně mohou být velice nebezpečné.
Zdroj: cdc.gov, ccohs.ca,