Nejen kosmetické produkty, ale také mnoho potravin ukrývá látku zvanou jako minerální olej. Na první pohled působí sympaticky, pravdou ovšem je, že jde o produkt z ropy. V Evropské unii je její užívání v potravinářském průmyslu zakázáno. Stále se ovšem stává, že se v některých produktech objevuje.
Seznamte se s minerálními oleji
Jiným označením je také tekutý parafín, který v tabulce složení u kosmetiky naleznete jako paraffinum luquidum. Světová zdravotnická organizace tento produkt klasifikuje jako karcinogen, a proto také Evropská unie nepovoluje její užívání v souvislosti s potravinami. Stále tedy probíhají přísné kontroly a bohužel se často stává, že některé produkty tuto složku i přes zákaz obsahují.
Pozor na rizikové potraviny
I když se Evropská unie snaží co nejvíce omezit potraviny s obsahem minerálních olejů, čas od času se na pultech prodejen najde produkt, který tuto látku obsahuje. V minulých letech šlo například o uzený bok, filety, doplňky stravy, mléčné výrobky a zmrzliny.
O aktuálním stavu se vždy můžete přesvědčit na webových stránkách Informačního centra bezpečnosti potravin, které spolupracuje s Ministerstvem zdravotnictví. I v letošním roce si kontrola našla několik potravin, které minerální oleje obsahovaly. Nejčastěji se tato látka objevuje u průmyslově zpracovaných potravin. Sázejte proto raději na zdravé produkty s jednoduchým složením.
Vybírejte potraviny také podle obalů
Často je na vině také samotný obal. Ideální je vybírat přírodní obaly, které nesou jen minimum plastu a tiskařských barev, jelikož i ty mohou do potravin vpouštět mírné množství minerálních olejů.
Čím minerální oleje škodí tělu?
Jak tvrdí odborné články, při konzumaci dochází později v těle k problémům se vstřebáváním základních vitamínů, což má negativní dopady na zdraví celého těla. Látka navíc dlouhodobě zůstává v organismu, kde má špatný vliv na některé orgány, a může tak způsobovat závažnější onemocnění.
Zdroj: International Agency for Research on Cancer, Ferpotravina.cz, Bezpecnostpotravin.cz