Astma: Jaké jsou jeho nejčastější spouštěče a jak omezit jejich vliv?

Astma je onemocnění, které způsobuje zduření dýchacích cest. To vede k zúžení dýchacích cest, což ztěžuje dýchání. Astma může způsobovat dušnost, svírání na hrudi, sípání a kašel, který se obvykle zhoršuje v noci nebo brzy ráno. Náhlé zhoršení příznaků se označuje jako astmatický záchvat. Doba trvání záchvatu může být různá, může trvat několik minut, hodin nebo dní. K astmatickým záchvatům často dochází, když je člověk vystaven spouštěčům. Ačkoli ne každý reaguje na všechny podněty stejně, existují určité typy běžných spouštěčů, které mohou u mnoha lidí trpících astmatem záchvat či zhoršení stavu vyvolat.

Roztoči

Prachoví roztoči jsou mikroskopičtí tvorové, kteří jsou běžně přítomni v domácnosti. Někteří lidé mohou mít alergickou reakci na výkaly a části těl mrtvých roztočů. U osob s astmatem může alergická reakce vyvolat záchvat. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí mohou lidé pomoci předcházet astmatickým záchvatům vyvolaným prachovými roztoči následujícími způsoby:

  • vyhýbat se peřinám, přikrývkám a polštářům s péřovou výplní
  • praním ložního prádla každý týden a jeho úplným vysušením
  • používat ložní prádlo a matraci pro alergiky
  • zajistit relativní vlhkost vzduchu v místnostech v rozmezí 30-50 %.
  • pravidelně čistit a vysávat koberce, podlahy a podobně pomocí vysoce účinného filtru pohlcujícího prachové a další částice

Kvalita vzduchu a tabákový kouř

Špatná kvalita vzduchu může u astmatiků rovněž vyvolat astmatické záchvaty. Mezi příčiny špatné kvality vzduchu patří například prach, cigaretový kouř, smog a další zdroje znečištění ovzduší, dále též grily na dřevěné uhlí, chemické látky a také silné výpary, například jako jsou barvy, benzín či některé parfémy. Samozřejmě, že není vždy možné vyhnout se všem zdrojům znečištění ovzduší, které mohou vyvolat astmatický záchvat. Možné ale je například vyhýbat se blízkosti lidí, kteří kouří, či silně vonícím tělovým mycím prostředkům, šamponům a parfémům.

Plísně

Plísně mohou způsobit astmatický záchvat u kohokoli, i když na ně není alergický. Často se vyskytují na vlhkých nebo mokrých místech v domácnosti, což mohou být místa jako například sklepy nebo garáže,    koupelny, ale i kuchyně.

Zvířecí srst a peří

Domácí zvířata se srstí nebo peřím mohou rovněž způsobit astmatický záchvat, pokud je na ně člověk alergický. Pokud se v domácnosti, kde astmatik žije, tato zvířata vyskytují, je důležité zamezit těmto živočichům přístup do místnosti, kde tento člověk spí, používat čističku vzduchu s HEPA filtrací a domácí miláčky často koupat.

Pyl

Pyl může způsobit sennou rýmu, která může ovlivnit astma. Studie naznačují, že vystavení pylům přispívá ke zvýšenému počtu hospitalizací z důvodu zhoršení příznaků astmatu. Nezáleží při tom na tom, zda se jedná o pyl trav, stromů či jiných rostlin. Bouřky navíc mohou vést ke zhoršení příznaků astmatu, protože déšť dopadá na pyly a rozbíjí je. Vítr pak pyl roznáší po okolí, což usnadňuje jeho vdechování. Člověk může snížit účinky vystavení pylům tím, že zajistí, aby měl vždy u sebe svůj inhalátor pro úlevu či preventivním užíváním antihistaminik.

Čisticí a dezinfekční prostředky

Rozmanité dezinfekční a čisticí prostředky mohou též vyvolat astmatický záchvat. Je to proto, že obsahují chemické látky, silné vůně a těkavé organické sloučeniny. Mezi prostředky pro domácnost, které obsahují těkavé organické látky, mohou patřit například aerosolové přípravky ve spreji, chlorová bělidla, osvěžovače vzduchu, rozmanité čisticí prostředky a leštidla.

Další možné spouštěče

Mezi další poměrně časté spouštěče astmatického záchvatu patří rovněž:

  • Počasí – suchý vítr a studený vzduch mohou vyvolat astmatický záchvat
  • Emocionální stres – silné emoce mohou u člověka vyvolat hyperventilaci, která vede k astmatickému záchvatu
  • Infekce postihující plíce a dýchací cesty
  • Léky – například aspirin či beta-blokátory
  • Zdravotní potíže – především obstrukční spánková apnoe, chronická obstrukční plicní nemoc, gastroezofageální refluxní choroba či nosní polypy

Zdroj: www.aafa.org, cdc.gov, ncbi.nlm.nih.gov, acaai.org, lung.org

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu