Cukrovku mohou prozradit i vaše prsty. Na co si dát pozor?

Cukrovka je progresivní onemocnění, což znamená, že se její příznaky časem zhoršují, pokud nejsou léčeny. Nejčastějšími příznaky diabetu je časté močení, pocit žízně, nevysvětlitelný úbytek hmotnosti, rozmazané vidění, únava a také hlad. Existují však i další, méně časté příznaky této nemoci. Které to jsou?

Méně známé příznaky cukrovky

Kromě výše uvedených příznaků cukrovky, které jsou považovány za klasické, existují i příznaky méně průkazné, které navíc vzhledem ke své povaze má mnoho lidí tendenci podceňovat nebo jim nevěnovat dostatečnou pozornost. K těmto příznakům patří nasládlý dech, tmavé skvrny na kůži kolem krku, časté infekce nebo pocit sucha v ústech. Kromě toho změny hladiny cukru v krvi mohou také způsobovat závratě či podrážděnost a mrzutost. V neposlední řadě může nemoc způsobit poškození nervů neboli diabetickou neuropatii.

Diabetes a kůže

Další příznak cukrovky, o kterém jste možná neslyšeli, se týká kůže na rukou. Tento stav se obvykle objevuje na prstech rukou a vyznačuje ztluštělou a napjatou kůží prstů, která má voskový vzhled. Často je bezbolestný, ale může způsobit snížení citlivosti prstů. Problém se vyvíjí pomalu v průběhu času a postihuje obě ruce. Může ale také postupovat dále na paže, nebo se objevit i na prstech nohou.

Příčiny

Předpokládá se, že k tomuto postižení prstů dochází v důsledku různých faktorů, i když přesná příčina není známa. Poškození cév a nervů, ke kterému běžně dochází při cukrovce, může přispívat ke ztuhnutí a zhrubnutí kůže rukou a prstů. Toto poškození má za následek nedostatečný přísun kyslíku a živin do tkání. K poškození nervů a cév dochází u diabetu v důsledku zánětlivých účinků, které zvýšená hladina cukru v krvi způsobuje v celém těle. Glykosylace, proces, při kterém se nadbytečné molekuly cukru z krevního oběhu vážou na molekuly bílkovin, včetně kolagenu, který tvoří kůži a klouby, vede také ke ztuhnutí kůže, šlach a kloubů prstů.

„Modlitební znamení“

V pokročilých stadiích může dojít ke kontrakturám šlach ohýbačů prstů. V takovém případě se u lidí s diabetem projevuje tak zvané modlitební znamení, tedy neschopnost zcela přitisknout dlaně k sobě v důsledku ztuhnutí kůže a šlach rukou a prstů. Tyto stavy, které způsobují ztuhnutí pojivových tkání, se častěji vyskytují u osob s dlouhou anamnézou diabetu 1. typu, ale mohou se vyskytnout i u osob s diabetem 2. typu.

Zdroj: aad.org, cdc.gov, ncbi.nlm.nih.gov, sciencedirect.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu