Kontaktní čočky jsou samozřejmou součástí života milionů lidí. O optické pomůcce ke korekci očních vad, která by se nasazovala přímo na oko, teoreticky uvažoval už Leonardo da Vinci. Jejich skutečný vývoj ale začal až v 19. století, v 50. letech 20. století se na jejich zásadním zdokonalení podílel i český vědec Otto Wichterle. Nošení kontaktních čoček je sice pohodlné, ale z hlediska hygieny vyžaduje poměrně velkou disciplínu. Péče o čočky je spojena především s používáním speciálních čisticích roztoků.
Čočky a péče o ně
Přestože většina z nás tímto roztokem každý den čočky oplachuje po vyjmutí z oka i před jejich nasazením a zároveň je do pouzdra s roztokem ukládáme přes noc, mnoho z nás nemá příliš ponětí o tom, co se vlastně v tomto roztoku nachází. Existují navíc i případy, kdy někteří lidé jsou na některé roztoky alergičtí.
Víceúčelový roztok versus fyziologický roztok
Existuje několik variant roztoků, nejrozšířenější a nejčastěji používané jsou víceúčelové roztoky a fyziologické roztoky. Kromě nich existují též roztoky na bázi peroxidu vodíku, enzymatické odstraňovače bílkovin a roztoky pro tvrdé kontaktní čočky. Ačkoli se víceúčelové a fyziologické roztoky zdají být na první pohled zaměnitelné, není tomu tak. Víceúčelový roztok, jak už je patrné z názvu, plní několik různých funkcí. Především čočky čistí, zvlhčuje a konzervuje.
Oproti tomu fyziologický roztok je popisován jako slaná voda, která má vyvážené pH, nic víc. Na rozdíl od víceúčelového roztoku fyziologický roztok neodstraňuje nečistoty, slouží pouze ke zvlhčení čoček před aplikací. Zatímco fyziologické roztoky jsou jednoduché, víceúčelové roztoky mohou obsahovat celou řadu chemických látek. Některé z nich mohou u některých u uživatelů kontaktních čoček vyvolat i alergické reakce.
Který roztok je lepší?
Víceúčelový roztok by měl být hlavním prostředkem, který používáte k čištění a uchovávání kontaktních čoček. Tento roztok pomáhá čočky dezinfikovat a rozkládá bílkoviny. Špinavé čočky mohou přispívat k různým infekcím a podráždění. Před nasazením byste měli čočky opláchnout fyziologickým roztokem. Nikdy ale nepoužívejte fyziologický roztok k uchovávání čoček, nebo dokonce k jejich čištění, pouze k jejich oplachování.
Co je dále třeba mít na paměti?
Kromě čistoty vašich čoček musíte při manipulaci s nimi dbát také na čistotu vašich rukou. Před manipulací s čočkami si vždy důkladně umyjte ruce jemným mýdlem. Po umytí se utřete do čistého ručníku. Dbejte na to, abyste s čočkami manipulovali pouze konečky prstů. Předejdete tak poškrábání a roztržení čoček. Obojí by mohlo podráždit nebo infikovat vaše oči, nečistoty zpod nehtů by se mohly snadno přenést na povrch čočky. Každou čočku před nasazením vždy zkontrolujte. Už jen to, že se ujistíte, že vše vypadá hladce, vlhce a bez nečistot, může z dlouhodobého hlediska znamenat rozdíl.
Pokud jde o roztok, vždy ho do pouzdra nalijte dostatečné množství. Po nalití roztoku s pouzdrem už nemanipulujte a ponechte pouzdro ve vodorovné poloze. Čočky do pouzdra k procesu neutralizace uložte vždy nejméně na dobu šesti hodin. Dbejte též na to, abyste roztok nepoužívali déle, než je uvedeno na obalu, a pravidelně měňte také pouzdro.
Zdroj: perfectlensworld.com, eyeseeravenswood.com