Probiotické potravinové doplňky: Víte, kdy je nejvhodnější doba k jejich užívání? Před jídlem, nebo po jídle?

O probiotikách a jejich pozitivech jste už pravděpodobně slyšeli. Probiotika jsou živé mikroorganismy, které se přirozeně vyskytují v naší trávicí soustavě a také v některých potravinách. Není žádným tajemstvím, že probiotika nabízejí celou řadu zdravotních výhod, nejsou ale všelékem, jak se někteří mylně domnívají. Důležité je rovněž vědět, kdy je užívat, jinak se o řadu jejich benefitů můžete neúmyslně připravit.

Probiotika jsou stále trochu tajemná a neznámá

Podle Amerického národního střediska pro komplementární a integrované zdraví (NCCIH) ve většině případů stále nevíme, která probiotika jsou pro nás opravdu užitečná, a která ne. Nevíme také, kolik probiotik bychom měli přesně užívat. V neposlední řadě, i když užívání probiotik má jistě své výhody, neměli bychom očekávat, že vyřeší všechny vaše zdravotní problémy. Vhodnější než spoléhat se pouze na probiotické doplňky stravy je zařadit do jídelníčku potraviny, jako je jogurt, kefír, kysané zelí, kombucha, tempeh a kimči, které probiotika přirozeně obsahují.

Užívat probiotika může každý

Probiotika jsou však považována za obecně bezpečný doplněk stravy a mohou být dobrým nápadem pro každého, kdo chce zlepšit zdraví svých střev. Vzhledem k našemu životnímu stylu se totiž dá s velkou pravděpodobností říci, že téměř nikdo z nás nemá střevní mikroflóru zcela dokonalou. Nikdo se nestravuje zcela bezchybně. Nejíme neustále pouze fermentované potraviny, vlákninu, prebiotické potraviny, zeleninu a ovoce, proto většině z nás probiotika čas od času prospějí.

Fungují tak, že zabraňují růstu škodlivých bakterií v žaludku a obnovují přirozenou rovnováhu zdravých bakterií ve střevním mikrobiomu. Kromě lepšího trávení mohou probiotika pomoci předcházet kvasinkovým infekcím a infekcím močových cest. Mohou také pomoci při ekzémech, akné, infekcích, alergiích a astmatu.

Probiotika a prázdný žaludek

Probiotické doplňky stravy jsou obvykle ve formě tablet, kapslí a prášků. Ačkoli některé kmeny probiotik, jako například laktobacily, jsou odolné vůči žaludeční kyselině a mohou přežít nepřátelské prostředí žaludku, jiné kmeny jsou zranitelnější a méně odolné, což jim může ztížit přežití a kolonizaci střeva. Proto je lepší užívat probiotické doplňky užívat tehdy, když je hladina žaludeční kyseliny nízká, což je obvykle v době, kdy je žaludek ještě prázdný a neprobíhá proces trávení potravy. Výzkumy tak ukazují, že nejlepší doba pro užívání probiotik je před jídlem. V té době je prostředí našeho žaludku nejméně kyselé, protože tělo ještě nezačalo produkovat žaludeční kyselinu ve velkém množství k trávení potravy. Užívání probiotik v této době usnadní jejich průchod do střev a zajistí, že z těchto prospěšných bakterií získáte maximum.

Zdroj: wellandgood.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, mindbodygreen.com, nccih.nih.gov

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu