Je snadné považovat zuby za jakousi samozřejmost. Následující informace vám je ale ukáží trochu z jiné stránky, v novém světle. Možná sice víte, jak správně používat mezizubní kartáček či zubní nit, ale věděli jste, že čištěním zubů strávíme ročně celých 24 hodin?
Zubní sklovina jako nejtvrdší látka našeho těla
Většina z nás se domnívá, že nejtvrdší látkou v lidském těle jsou kosti, ale ve skutečnosti je to zubní sklovina. Jde o vnější vrstvu zubů, která je tvořena především minerály. I přes tuto svou silnou vrstvu jsou však zuby zároveň jedinou částí našeho těla, která se nedokáže sama opravit či uzdravit. O důvod víc věnovat našemu chrupu zvýšenou péči a pozornost.
Každé zuby jsou jedinečné
Pravděpodobně víte, že otisky prstů žádných dvou lidí nejsou zcela stejné, ostatně i proto se používají v kriminologii. Stejná skutečnost platí i pro naše zuby. Jsou stejně jedinečné jako otisk našich prstů. Dokonce ani jednovaječná dvojčata nemají identický chrup.
Technologie používaná k propojení otisků zubů se zločinci je sice v dnešní době některými považována za poněkud nespolehlivou, ale podle časopisu Dental Research Journal hrají stomatologické záznamy stále důležitou roli například při posmrtné identifikaci.
Zubní plak a stovky druhů bakterií
Zubní plak běžně obsahuje 200 až 300 různých druhů bakterií. Je ale vhodné dodat, že ne všechny tyto bakterie poškozují zdraví našich zubů. Za hlavní příčinu vzniku zubního kazu je považován překvapivě jen jeden konkrétní kmen – Streptococcus mutans.
Jiné bakterie v ústech ale mohou vést k onemocnění dásní, zápachu z úst, a dokonce k problémům se srdcem a cévami. Kromě bakterií se v ústech přirozeně vyskytují i různé další mikroorganismy, například kvasinky.
Čištění zubů se počítá na hodiny
Obecně se má za to, že čistit zuby bychom si měli alespoň dvakrát denně, ráno a večer, nejméně po dobu dvou minut. To jsou čtyři minuty denně, což nám za 365 dní kalendářního roku dá přes 24 hodin.
Až šest zubů moudrosti
Poslední stoličky neboli osmičky jsou známé jako zuby moudrosti. Většina dospělých má čtyři zuby moudrosti, někdy i méně. Existuje ale i možnost mít až šest zubů moudrosti. V závislosti na tom, kolik osmiček máte, mohou vzniknout problémy s nalezením místa v ústech.
Zdroj: healthline.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, ncbi.nlm.nih.gov, allsmilesnyc.com, congressdentalgroup.com