Neestetické jizvičky, které trápí téměř každou ženu, to jsou strie. Tyto dlouhé, úzké, většinou bílé či narůžovělé jizvy se mohou objevit na jakékoli části těla. Nejčastěji vznikají v oblastech, kde došlo během krátké doby k nárůstu hmotnosti, jako je břicho, stehna či boky. Strie naštěstí nejsou zdraví škodlivé. Mohou být ale spojeny s několika nepříjemnými příznaky, například svěděním.
Kdy a proč se strie tvoří?
Přibývání na váze je sice jedním z nejčastějších důvodů vzniku strií, ale nemusí je nutně způsobit. Strie se pravděpodobněji objeví, pokud jste přibrali náhle nebo v krátké době, a mohou být také viditelnější, pokud jste rychle zhubli. Pajizévky, jak se jim někdy též říká, jsou velmi časté rovněž v době těhotenství a po porodu. Mohou se objevit též u dospívajících v důsledku rychlých tělesných změn. Dalšími příčinami jsou hormonální změny, například v souvislosti s užíváním některých přípravků v období klimakteria, nebo příliš velký tah kůže, tato příčina je častá u sportovců. Na vině jsou do určité míry i genetické predispozice.
Navzdory nejrůznějším reklamám na zázračné přípravky se strií nedá nikdy stoprocentně zbavit. Strie totiž vznikají natahováním kůže, které způsobuje „trhání“ v dermis, vrstvě pod epidermis. Povrch kůže je sice nepoškozený, ale pokožka je ztenčená a v kůži pod striemi není dostatek kolagenových vláken. Výsledkem jsou „praskliny“. Čerstvé strie mohou být červené či červenofialové, postupem doby vyblednou a stanou se méně výraznými. Většina strií se táhne vertikálně podél těla, někdy však mohou být i horizontální.
Svědění strií
Právě čerstvé strie často svědí, důvodem je zjednodušeně řečeno právě „trhání“ kůže při jejím natahování. Když kůže „praskne“ a strie vznikne, je v jejím místě kůže tenčí a měkčí, což ovlivní i nervové receptory. Při kožním natržení naše nervy reagují vytvořením pocitu svědění. I když vás strie svědí, snažte se je neškrábat, abyste si do nich případně nezanesli infekci. Můžete též vyzkoušet domácí prostředky, které svědění zmírní.
Kakaové máslo a další lokální prostředky
Kakaové máslo je jednou z domácích léčebných metod, která je pro pokožku, nejen v době těhotenství, obzvláště uklidňující. Pomáhá udržovat pokožku hydratovanou a zároveň snižuje svědění. Svědění může prospět i hydratační krém, případně antihistaminika či lokální kortikosteroidy. Dbejte však na to, abyste kortikosteroidy nepoužívali déle, než je doporučeno, protože to může časem způsobit ztenčení kůže a zvýšené riziko vzniku budoucích strií.
Kokosový olej a vitamín E
Kokosový olej a zvýšení příjmu vitamínu E je také možností, jak nepříjemné svědění zmírnit. Kromě kokosového oleje pomáhají i další rostlinné oleje, například mandlový a olivový. Pokud je vaše pokožka přirozeně mastnější, vyzkoušejte jojobový olej. Rovněž každodenní pití dostatečného množství vody může udržet pokožku hydratovanou a snížit její svědění.
Trpělivost a vytrvalost
Bez ohledu na to, který domácí prostředek vyzkoušíte, je pro dosažení co nejlepších výsledků důležité používat jej co nejdříve a nejčastěji. Může ale trvat i několik týdnů, než pocítíte první výsledky. Tyto přípravky vám pomohou od svědění, ale neovlivní vzhled strií. Pokud chcete strie učinit méně viditelné, mohou vám pomoci některé dermatologické zákroky, jako je laserová terapie, mikrodermabraze či chemický peeling.
Zdroj: dermnetnz.org, aad.org, glamderm.com