Kombucha, populární fermentovaný nápoj, který v několika posledních letech dominuje oblasti zdravého životního stylu. Jde o jakousi směs černého či zeleného čaje, kvasinek, bakterií a cukrů. K jejím hlavním benefitům patří vysoký obsah vitaminů skupiny B, probiotik a dalších zdraví prospěšných látek.
Kombucha jako všelék
S konzumací kombuchy je spojována řada zdravotních přínosů, od zlepšení zdraví zažívacího traktu přes zvýšení energie až po snížení rizika srdečních onemocnění. Mezi další uváděné výhody patří pozitivní vliv na hladinu cholesterolu a vyšší příjem antioxidantů.
Pro většinu těchto často uváděných přínosů ale dosud chybí vědecké studie, které by je dostatečně prokazovaly. Kromě toho se často mlčí rovněž o možných vedlejších účincích kombuchy nebo o případných interakcích s užívanými léky.
Možné interakce s kombuchou
Vzhledem k tomu, že kombucha je fermentovaný nápoj, obsahuje alkohol, a proto by mohlo být nebezpečné konzumovat ji například při užívání léků, které brání odbourávání alkoholu v těle.
Jedním z konkrétních léků, které mohou být kombuchou negativně ovlivněny, je disulfiram, známý také jako antabus, který se používá k léčbě závislosti na alkoholu. Mezi vedlejší účinky konzumace kombuchy při užívání disulfiramu patří zčervenání kůže, zvracení, žaludeční nevolnost a silná bolest hlavy.
Podle výzkumů mohou být rizikem potenciální interakce s kombuchou také léky na cukrovku. Vzhledem k tomu, že léky na léčbu diabetu jsou určeny ke snížení hladiny cukru v krvi a kombucha sama o sobě může rovněž vést k jejímu snížení, mohlo by současné užívání obou způsobit nižší hladinu cukru v krvi, než je žádoucí.
Pokud se rozhodnete pít kombuchu při současném užívání léků na cukrovku, měli byste nejen pečlivě sledovat hladinu cukru ve vaší krvi, ale také se o tom poradit se svým lékařem.
Možné nežádoucí účinky kombuchy
I když neužíváte léky, které se s kombuchou vzájemně ovlivňují, je dobré vědět, jaké nežádoucí účinky může tento fermentovaný nápoj mít. Podle studií může nadměrné pití kombuchy vést k žaludečním potížím, plynatosti, nadýmání a průjmu.
Pokud si kombuchu vyrábíte sami doma, mějte rovněž na paměti, že je zde vyšší riziko kontaminace bakteriemi, které by mohly vést k dalším nežádoucím vedlejším účinkům.
Kombuchu byste rovněž neměli například pít ráno společně s šálkem kávy či zeleného čaje, neboť sám fermentovaný nápoj obsahuje kofein. U citlivějších osob by větší množství kofeinu mohlo vést k bolestem hlavy, zvýšené srdeční frekvenci či úzkosti.
Zdroj: healthline.com, medicalnewstoday.com, sciencedirect.com, clinicaltrials.gov, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov