Trávicí potíže mohou být často velmi nepříjemné a frustrující. Někdy mohou pomoci léky, hluboké dýchání nebo procházka kolem bloku, ale je tu ještě něco, co můžete vyzkoušet. Mnoho lidí má potíže s pálením žáhy. Věděli jste, že kromě jedlé sody či jablečného octa vám může velmi rychle a účinně pomoci i jednoduchá masáž?
Příčiny pálení žáhy
Důvodů, proč vás pálí žáha, je celá řada. Svou roli hraje potravinová intolerance, nadměrná konzumace sycených nápojů, poloha při spánku i genetika nebo gastroezofageální refluxní choroba. Bez ohledu na příčinu můžete pálení žáhy zmírnit pomocí masáže.
Začněte hlubokým dýcháním
Položte si jednu ruku na hrudník a druhou na břicho. Počítejte do čtyř a během počítání se zhluboka nadechujte, následně stejným způsobem při počítání do čtyř pomalu vydechujte.
Opakujte tento dechový vzorec pětkrát až desetkrát, abyste aktivovali parasympatický nervový systém, který nastartuje trávení a pomůže snížit nepříjemné pocity. Tímto způsobem také masírujete svůj trávicí systém zevnitř, protože zapojujete bránici.
Masáž ve směru hodinových ručiček
Představte si žaludek jako hodiny a váš pupík je poledne. Celou dlaní nebo třemi prsty začněte pomalu masírovat břicho v kruhu ve směru hodinových ručiček, počínaje právě pupíkem.
Poté zkuste při masírování zapojit i hluboké dýchání. Masírujte jemně a pomalu. Smyslem je zvýšit průtok krve do této oblasti, což opět napomůže správnému trávení. Masáž v horní části břicha též aktivuje bránici, která se nachází těsně nad žaludkem a hraje podle výzkumů důležitou roli též při zastavení žaludeční kyseliny, která při pálení žáhy putuje až do jícnu.
Na závěr podpořte peristaltiku
Peristaltika, někdy též zjednodušeně pohyb střev, je vlnovité stahování a uvolňování hladkých svalů trávicího traktu, které posouvá obsah trávicí soustavy naším tělem a následně ven. Protože se jedná o mimovolní pohyb, nemusíme na něj myslet. Odborné studie v případě potíží s pálením žáhy doporučují tuto jemnou masáž, která podpoří přirozenou peristaltiku našeho trávicího systému.
Lehněte si na záda a hlavu podepřete polštářem. Pokrčte kolena a začněte špičkami prstů masírovat levou spodní část břicha, jako byste břicho jemně nabírali z levé spodní části směrem nahoru. Pak pomalu pokračujte v masáži v diagonální linii přes celé břicho. To je cesta, kterou se „stolice“ ubírá naším tělem. Po masáži si lehněte na pravý bok.
Na co si dát pozor?
Při pokusu o masáž proti pálení žáhy je vždy důležité masírovat pomalu, jemně a neustále zhluboka dýchat. Rozhodně při masírování netlačte na břicho vší silou.
Zdroj: medicalnewstoday.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, puressentiel.com