Zima může být náročná i pro lidi, kteří milují chladné počasí. Téměř nikdo nemá rád odhrnování příjezdové cesty v pět hodin ráno nebo nošení tří vrstev oblečení jen proto, aby si rychle zašel do obchodu. Zima však může být obzvláště krutým ročním obdobím pro naše rty, které mohou být suché, popraskané a bolavé.
Proč máme v zimě popraskané a suché rty?
Kombinace chladného vzduchu a mrazivého větru venku a suchého teplého vzduchu uvnitř, to vše se proti našim rtům v zimních měsících spikne. A když jdeme ven, na ochranu rtů si ani nevzpomeneme. Hlavu zakryjeme čepicí, ruce rukavicemi, krk zahalíme do šály. Ale co ústa?
Ta jsou obvykle jednou z posledních věcí, které si zakrýváme. Někdy to dokonce vůbec neděláme a necháváme je vystavené drsným podmínkám. Výsledkem jsou problémy v podobě suchých, napjatých a popraskaných rtů.
Navíc naše rty nejsou stejné jako zbytek obličeje či těla. Jsou tvořeny zvláštním typem epitelu, který je velmi tenký. Rty se tak vysušují mnohem rychleji než zbytek pokožky na obličeji, takže je opravdu důležité je chránit. Jaké návyky a prostředky vám mohou pomoci k tomu, aby vaše rty byly hladké a zdravé po celou zimu?
Vyberte si správný balzám na rty
V obchodech najdete spoustu rozmanitých tyčinek a balzámů na rty, ne všechny se ale hodí pro suché a popraskané rty, které vyžadují zvláštní péči. Jak vypadá vhodný zimní balzám na rty?
- Dávejte přednost balzámům, které obsahují vazelínu nebo glycerin. To uzamkne vlhkost a pomůže zacelit praskliny a trhlinky na pokožce rtů.
- Vyhněte se balzámům obsahujícím kafr, eukalyptus a mentol. Tyto složky zpočátku působí uklidňujícím dojmem, ale ve skutečnosti rty vysušují a problém zhoršují.
- Ujistěte se, že váš balzám na rty obsahuje ochranu proti slunečnímu záření. Navzdory nižším teplotám slunce svítí i v zimě. Rty jsou náchylnější ke spálení než zbytek obličeje, protože jejich pokožka je tenčí a jemnější.
Zůstaňte hydratovaní
Jedním z důvodů, proč vás trápí pocit suchých rtů, může být dehydratace. Studie potvrzují, že dostatečný pitný režim prospívá nejen pokožce obecně, ale i vašim citlivým rtům.
Přestaňte si olizovat rty
Když jsou vaše rty suché, je přirozené, že si je chcete olíznout, aby byly vlhké. Olizování rtů má však ve skutečnosti opačný účinek. Jakmile si na rty nanesete sliny, ve skutečnosti je rychleji vysušíte, takže budou celkově ještě sušší. Navíc enzymy obsažené ve slinách, které jsou určeny k trávení potravy, rty dráždí.
Rty si zbytečně netřete a „neokusujte“
Možná také cítíte potřebu zbavit se toho otravného a dráždivého pocitu, který způsobují šupinky a olupování. Zkuste však tomuto nutkání odolat. Mnohem lepší je rty nikterak nedrhnout ani neodstraňovat olupující se kůži pomocí zubů nebo prstů. To jen vytváří na rtech další praskliny a vřídky, což může situaci ještě zhoršit.
Rozpraskané rty ošetřujte ihned
Pokud jde o léčbu popraskaných rtů, čas je velmi důležitý, ošetřete rty co nejdříve. Pokud necháte rozpraskané rty být, mohou se zhoršit, případně se infikovat, nebo dokonce mohou vést k oparu.
Virus herpes simplex má tendenci útočit, když je váš imunitní systém oslabený, což se v zimě může stát častěji. A když se vaše rty loupou, praskají a jsou suché, situaci to nepomáhá. Naopak to vytváří ideální prostředí pro tohoto nepříjemného vetřelce.
Jak předcházet popraskaným rtům
Zkuste si zvyknout přidat ochranu rtů do vaší ranní rutiny, do režimu před spaním i před odchodem ven. Můžete si koupit několik balzámů na rty tak, abyste je měli vždy po ruce. Jeden noste v tašce, další si nechte v autě.
Večer před spaním obzvláště dbejte na to, abyste na balzám nezapomněli. Mnoho lidí spí s otevřenými ústy. Osm hodin nádechů a výdechů ústy může rty velmi vysušit, balzám vám tak může výrazně pomoci. Zvažte také použití zvlhčovače vzduchu na noc, pokud je vzduch u vás doma příliš suchý.
Zdroj: medicalnewstoday.com, aad.org, ncbi.nlm.nih.gov