AHA, BHA, retinol, kyselina kojová. Co dělají a jak fungují oblíbené složky přípravků péče o pleť?

Patříte k těm, kteří před tím, než si koupí nějaký pleťový přípravek, jako je odličovač, sérum či krém, zaměří svůj zrak na složení výrobku? Pak jste si již jistě kladli otázku, k čemu vlastně ten dlouhý seznam ingrediencí slouží a na které složky byste se při výběru měli zaměřit nejvíce.

Alfa-hydroxykyseliny (AHA)

Přípravky péče o pleť obsahující alfa-hydroxykyseliny neboli AHA jsou v posledních letech stále oblíbenější. Za pojmem alfa-hydroxykyseliny se obvykle skrývají složky rostlinného i živočišného původu na bázi vody, které se používají k vyhlazování vrásek, zlepšování struktury pleti a jejímu čištění. Krémy a pleťové vody s obsahem alfa-hydroxykyselin mohou též pomoci při nepravidelné pigmentaci a zmenšit rozšířené póry.

Vzhledem k tomu, že alfa-hydroxykyseliny exfoliují povrch pokožky, mezi jejich vedlejší účinky patří mírné podráždění a citlivost na slunce. Abyste se vyhnuli podráždění pokožky, začněte s přípravkem s maximální koncentrací 10 až 15 % AHA. Aby si na něj pokožka zvykla, měli byste ho zpočátku používat pouze každý druhý den a postupně přejít na každodenní aplikaci.

  • Kyselina glykolová – tato AHA kyselina pomáhá exfoliovat pokožku a zvyšuje produkci kolagenu. Krémy a pleťové vody s touto složkou často pomáhají se zlepšením ekzémů, zatímco čisticí přípravky, které tuto složku obsahují, mohou pomoci v boji s akné.
  • Kyselina mléčná – stejně jako kyselina glykolová mohou výrobky s touto složkou, jako je peeling, pomoci s exfoliací, zatímco jiné mohou pomoci s hydratací pokožky.

Beta-hydroxykyseliny (BHA)

Pomáhají redukovat vrásky, poškození způsobené sluncem i akné a díky exfoliaci zlepšují strukturu pleti. Jsou obvykle méně dráždivé než alfa-hydroxykyseliny. Nejčastěji používaná je kyselina salicylová, která odstraňuje odumřelou pokožku a může zlepšit strukturu i barvu pokožky poškozené sluncem.

Dimetikon

Tato složka na bázi silikonu je druhou nejčastější složkou hydratačních krémů. Pokud se potýkáte se suchou pletí, mohou být hydratační krémy s touto složkou prospěšné, zejména v zimě. Dimetikon může pomoci uzavřít vlhkost v pokožce a vlasech a zabránit projevům stárnutí.

Glycerin

Tato přírodní hydratační složka pomáhá obnovit suchou nebo popraskanou pokožku. Najdete ji v řadě balzámů na rty nebo krémů na obličej. Jedná se o skvělou složku pro mastnou pleť, která může pomoci redukovat černé tečky, pupínky a akné. Díky schopnosti uzamknout vlhkost můžete využívat produkty s glycerinem i přes noc.

Hydrochinon

Výrobky péče o pleť obsahující hydrochinon se často nazývají bělící krémy nebo zesvětlovače. Tyto přípravky péče o pleť se používají k zesvětlení hyperpigmentace, jako jsou stařecké skvrny nebo melasma, související s těhotenstvím nebo hormonální léčbou.

Krém na rukou.
zdroj: pexels.com

Kyselina hyaluronová

Přípravky péče o pleť obsahující tuto látku se často používají společně s přípravky s vitamínem C, aby napomohly jeho účinnému pronikání. Kyselina hyaluronová je propagována pro svou schopnost zvrátit nebo zastavit stárnutí. Má velmi dobré hydratační účinky a pomáhá udržet účinné látky v pokožce.

Kyselina kojová

Kyselina kojová je také prostředkem k léčbě pigmentových problémů a stařeckých skvrn. Pochází z několika druhů hub a je vedlejším produktem fermentovaných potravin, jako je japonské saké. Podle studií je účinná jako zesvětlující prostředek, který zpomaluje tvorbu melaninu. Při trvalém používání může zvýšit náchylnost pokožky ke spálení.

Kyselina L-askorbová (vitamín C)

S přibývajícím věkem a vystavováním se slunečnímu záření se syntéza kolagenu v pokožce snižuje, což vede ke vzniku vrásek. Vitamín C je jediným antioxidantem, který prokazatelně stimuluje syntézu kolagenu, čímž minimalizuje jemné linky a vrásky.

Může také zlepšit vzhled pokožky poškozené sluncem a inhibovat syntézu melaninu. Počáteční používání přípravků s obsahem vitamínu C může způsobit pálení nebo zarudnutí, ale tyto nežádoucí účinky při dalším používání obvykle odezní.

Niacinamid (vitamín B3)

Niacinamid je forma vitamínu B3, která pomáhá vytvářet keratin a udržovat pokožku pevnou a zdravou. Používá se na podporu boje s hyperpigmentací, stárnutím i při léčbě akné. Může pomoci udržet vlhkost a zastavit červenání pokožky. Pokud máte růžovku, přípravky s touto složkou mohou pomoci snížit zarudnutí a otoky.

Peptidy

Peptidy jsou krátké řetězce aminokyselin, které tvoří bílkoviny. Některé peptidy se přirozeně vyskytují v kůži, například kolagen, keratin a elastin. Úbytek peptidů může způsobit jemnější a vrásčitější vzhled pokožky.

Měďnatý peptid je mnohými výzkumy často označován za nejúčinnější přípravek pro regeneraci pleti. Podporuje tvorbu kolagenu a elastinu, působí jako antioxidant a podporuje produkci glykosaminoglykanů, jako je kyselina hyaluronová.

Retinol a retinoidy

Retinol je derivát vitamínu A, který má široké kosmetické využití. Zlepšuje akné a jizvy po akné, pigmentaci, jemné linky a vrásky, strukturu pleti, tón a barvu pleti i úroveň hydratace. Přípravky obsahující retinol mohou zvyšovat citlivost na sluneční záření a nedoporučují se během těhotenství.

Retinoidy jsou derivátem vitamínu A, které jsou podobné retinolu. Používají se především k léčbě akné a obvykle vyžadují lékařský předpis. Stejně jako retinol mohou zvyšovat citlivost na slunce a nedoporučují se v těhotenství.

Zdroj: health.com, beautypackaging.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, ncbi.nlm.nih.gov

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu