Porod dítěte je jedinečný zážitek, kterému se nic nevyrovná. Nezáleží na tom, jestli rodíte poprvé, každý porod a každé poporodní zotavení je jiné. Poporodní období, někdy též nazývané čtvrtý trimestr, je obvykle spojeno s určitým nepohodlím. Bolest, únava a některé emocionální změny se dají očekávat. Jaké potíže ale není dobré podceňovat?
Velmi silné krvácení
Poporodní krvácení se dá očekávat. Očistky neboli lochie jsou formou vaginálního výtoku, ke kterému dochází po porodu. V prvních dnech může být poměrně silný, tělo se zbavuje zbytků krve, tkáně a dalších „materiálů“ po těhotenství.
Krvácení je zpočátku obvykle tmavě červené. Zhruba po třech dnech by se mělo zpomalit a zesvětlit. Lehké krvácení a výtok mohou ale trvat až šest týdnů.
Pokud si i po odchodu z porodnice musíte několikrát za hodinu měnit vložku nebo pokud jsou krevní sraženiny často větší než golfový míček, je vhodné se obrátit na lékaře. Stejně tak i v případě, že se krvácení po počátečním zpomalení opět zvýší, případně pokud zaznamenáte známky infekce, například zapáchající výtok.
Výrazné křeče nebo bolesti břicha
Během těhotenství se děloha rozšiřuje. Po porodu se začne vracet do své normální velikosti, což může nějakou dobu trvat. Častým doprovodným jevem jsou křeče. Kojení navíc proces „zavinování dělohy“ urychluje. Díky tomu mohou být křeče a záškuby výraznější, zejména v prvních týdnech.
Křeče, které přicházejí a odcházejí a netrvají déle než pět minut, jsou normální. Pokud však pociťujete bolesti, které jsou silné nebo stálé, je lepší vyhledat lékařskou pomoc. Trvalá bolest břicha může být příznakem poporodní endometritidy neboli bakteriální infekce sliznice dělohy.
Silné bolesti hlavy
Možná jste slyšeli o preeklampsii, závažném stavu, kdy se během těhotenství objeví vysoký krevní tlak. Možná ale nevíte, že preeklampsie se může vyvinout i po porodu, a to bez ohledu na to, zda daná žena někdy měla vysoký krevní tlak.
Jedním z nejčastějších příznaků poporodní preeklampsie, kterého si většina lidí všimne, je silná bolest hlavy. Můžete se také setkat se změnami vidění, jako je rozmazané vidění nebo citlivost na světlo, případně též s otoky obličeje a končetin.
Poporodní preeklampsie je vzácná, ale může být velmi závažná. Nejčastěji se vyskytuje v prvních dnech po porodu, ale může se vyskytnout až šest týdnů po porodu.
Komplikace s natržením nebo nástřihem
Mnoho žen odchází po porodu domů se stehy. To může být způsobeno přirozeným natržením, nástřihem, který provede porodník, nebo císařským řezem. Většinou se vše zahojí bez problémů.
Ve vzácných případech ale může dojít k infekci rány. Pokud máte horečku, zaznamenáte zapáchající výtok nebo pokud se vaše bolest místo zlepšení zhorší, vyhledejte lékařskou pomoc.
Inkontinence
Na konci těhotenství a v prvních týdnech po porodu je běžné, že dochází k určitému úniku moči. Často se jako prevence i řešení tohoto problému doporučují Kegelovy cviky, které podle odborných studií pomáhají zpevnit svaly pánevního dna a únik moči zmírnit.
V některých případech může docházet též k úniku stolice, zejména pokud došlo během porodu k většímu natržení. Pokud je unik moči či stolice výrazný, je vhodné obrátit se na lékaře.
Časté močení nebo pálení při močení
Je normální, že se po porodu při močení objevují určité potíže, například pálení je velmi časté, pokud má žena stehy. Nepříjemný pocit by měl začít ustupovat během prvního týdne po porodu.
Pokud potíže neustupují, nebo se dokonce zhoršují, může to být známkou infekce močových cest. V takovém případě je opět vhodné vyhledat lékařskou pomoc.
Bolest nohou
Ženy po porodu jsou obecně vystaveny většímu riziku vzniku krevních sraženin. Nohy jsou jedním z nejčastějších míst, kde se během poporodní rekonvalescence mohou vytvořit krevní sraženiny. Částečně je to proto, že v pozdní fázi těhotenství má řada žen v nohách horší krevní oběh.
Mezi příznaky hluboké žilní trombózy patří bolest nohou, zarudnutí, otok nebo teplo v nohách. Pokud si těchto příznaků všimnete, ihned kontaktujte svého lékaře.
Bolest na hrudi nebo potíže s dýcháním
Krevní sraženiny se mohou dostat též do plic, v takovém případě se hovoří o plicní embolii. Mezi příznaky plicní embolie patří dušnost, bolest na hrudi a kašel, někdy doplněný o krvavý hlen. Pokud se obáváte, že máte příznaky plicní embolie, je důležitá rychlá lékařská pomoc.
Bolest nebo pálení prsou
Nepříjemné pocity a napětí v ňadrech jsou normální, zejména v prvních týdnech po porodu. Pokud ale pociťujete příznaky, jako jsou bolestivá, pálící, na dotek teplá nebo zarudlá prsa, může se jednat o příznak mastitidy. Mastitida je infekce, ke které může dojít, pokud se vám ucpou mlékovody. Ve většině případů tento problém vyžaduje léčbu antibiotiky.
Pocity smutku a negativní myšlenky
Podle výzkumů přibližně 70 až 80 % žen uvádí po porodu pocity smutku nebo záchvaty plačtivosti. Říká se tomu baby blues. Je to normální reakce na únavu poporodního období a hormonální horskou dráhu, kterou porod způsobuje.
Baby blues by se mělo začít zmírňovat přibližně dva týdny po porodu. Ne vždy se to však podaří. Přetrvávající smutek, pocity zahlcení a myšlenky na to, že ublížíte sobě nebo svému dítěti, jsou příznaky poporodní deprese. Pokud příznaky přetrvávají nebo se zhoršují, je čas obrátit se na lékaře.
Zdroj: babycenter.com, mayoclinic.org, bmcwomenshealth.biomedcentral.com, ncbi.nlm.nih.gov