Maso, mrkev, grepy. Běžné potraviny s bizarními vedlejšími účinky

O jídle, které jíme, často příliš nepřemýšlíme, tedy kromě toho, jak nám chutná a jak je pro nás dobré či špatné. Jídlo je ale mnohem složitější. Mnoho potravin obsahuje látky, které mají na vaše tělo širokou škálu účinků, z nichž některé mohou být dosti zvláštní a nečekané.

Mrkev může změnit barvu naší kůže

Některé z nejběžnějších reakcí na potraviny a nápoje pravděpodobně znáte –  kofein může způsobit úzkost a nespavost, kořeněná jídla zvýšit pocení. Věděli jste ale, že mrkev, pokud sníte dostatečné množství, může změnit vaši kůži na oranžovou?

Pravidelná konzumace mrkve je pro naše zdraví velmi prospěšná, pomáhá regulovat trávení, zlepšuje hladinu cholesterolu a zdraví srdce, chrání zdraví našich očí. Mrkev obsahuje beta-karoten, karotenoidní antioxidant, který se v těle přeměňuje na vitamín A.

Tento rostlinný pigment dává mrkvi jasně oranžovou barvu. V umírněném množství nepředstavuje žádný problém, ale při konzumaci velkého množství může způsobit stav známý jako „karotenémie“, při kterém se kůže zbarví do oranžova. Nejedná se o běžný jev, ale konzumace několika mrkví denně po dobu několika týdnů může změnit barvu vaší pokožky.

Nejčastěji jsou postiženy dlaně, chodidla, kolena, lokty a štěrbiny kolem nosu. Nejedná se o nebezpečný stav a je snadno řešitelný. Stačí omezit konzumaci oranžové mrkve ve prospěch ovoce a zeleniny jiných barev.

Chřest může způsobit zápach moči

Chřest obsahuje vysoké množství vlákniny, vitamínu C, železa, draslíku a fosforu. Má však skrytý vedlejší účinek, který vás může přimět k zamyšlení, zda stojí za to zařadit ho do svého jídelníčku – zapáchající moč.

Moč po konzumaci většího množství chřestu má štiplavý až hnilobný zápach. Příčinou je podle výzkumů kyselina asparagová, která se rozkládá na vedlejší produkty síry. Tyto vedlejší produkty se z těla dostávají močí, a proto je cítit zápach. Zatímco u některých lidí jde o silný zápach, u jiných se problém projevuje mnohem méně. Důvodem může být to, že trávení se u každého člověka liší a trávicí systém některých lidí může být schopen kyselinu asparagovou lépe odbourávat.

Pálivá omáčka může narušit váš spánek

Pálivé papriky obsahují sloučeninu zvanou kapsaicin, která může přinášet řadu výhod. Podporuje zdraví srdce a trávicího traktu, snižuje záněty, pomáhá tělu odbourávat tuky a spalovat více kalorií, potlačuje chuť k jídlu.

Nicméně se ukazuje i to, že lidé, kteří často konzumují pálivá jídla, mohou také méně spát. Ve studii publikované v časopise International Journal of Psychophysiology jídlo obsahující tabasco a hořčici výrazně narušilo spánek skupiny zdravých mužů. U účastníků došlo ke snížení množství spánku ve druhé a třetí fázi spánku.

Snížené množství těchto fází spánku může ovlivnit kognitivní funkce a narušit obnovu a růst tkání, včetně kostí a svalů. Může také zhoršit funkci imunitního systému. Předpokládá se, že na vině jsou změny tělesné teploty způsobené kapsaicinem.

Grapefruit může zvýšit riziko vzniku melanomu

Melanom, typ rakoviny kůže, který postihuje buňky produkující barvu kůže, je celosvětově již několik let na vzestupu. Nejčastější příčinou vzniku melanomu je vystavení ultrafialovému záření. Riziko vzniku melanomu zvyšuje nejen světlá pleť nebo časté spálení od slunce, ale také něco, co byste nečekali – konzumace velkého množství citrusových plodů, zejména grapefruitů.

Studie v časopise Journal of Clinical Oncology hodnotila stravu více než 1 800 mužů a žen s melanomem v průběhu téměř tří desetiletí. Zjistili, že míra výskytu maligního melanomu se úměrně zvyšovala s množstvím konzumovaných citrusových plodů. Největší souvislost s rizikem vzniku melanomu měl grapefruit, a to bez ohledu na ostatní faktory stravy a životního stylu.

Grapefruity obsahují velké množství vitamínu C, přičemž jeden středně velký plod poskytuje celou denní potřebu této živiny. Citrusové plody ale obsahují také vysoké množství přirozeně se vyskytujících chemických látek zvaných psoraleny a furokumariny, které mají potenciálně karcinogenní vlastnosti. Tyto látky mohou zvyšovat absorpci UV záření, což následně zvyšuje rakovinotvorné poškození DNA.

Různé podoby kávy.
zdroj: unsplash.com

Kofein může způsobovat halucinace

Až si příště budete v práci vychutnávat šálek kávy a náhle uvidíte obrovského růžového slona, nebojte se, je to úplně „normální“. Dobře, přeháníme, ale není to daleko od pravdy, zvlášť pokud je to váš čtvrtý nebo pátý šálek za den.

Asi víte, že kofein obsažený v kávě, čaji a energetických nápojích může mít různé fyzické i psychické účinky. Patří mezi ně dehydratace, zrychlený tep, třes rukou, úzkost a nespavost. Údajně také může způsobit, že vidíte věci, které nejsou.

Kofein působí na adenosinové receptory v centrální nervové soustavě. Snižuje rychlost zpětného vychytávání neurotransmiteru dopaminu a zvyšuje uvolňování neurotransmiteru glutamátu. To teoreticky může vyvolat psychózu, což je stav, kdy jedinec ztrácí pojem o realitě prostřednictvím halucinací, bludů nebo paranoie.

Nadměrný příjem kofeinu může zhoršit příznaky psychózy u lidí s již existujícími duševními poruchami, ale může způsobit psychózu i u jinak zdravých lidí. Kolik ho musíte vypít, abyste pocítili tyto účinky? V jedné studii stačilo 20 miligramů kofeinu na kilogram tělesné hmotnosti denně k vyvolání psychózy u pacienta s paranoidní schizofrenií, který byl několik let v remisi. U zdravých lidí může být účinné množství podstatně vyšší, přibližně 150 až 200 miligramů kofeinu na kilogram.

Maso může způsobovat tělesný zápach

Vynechání červeného masa vás pravděpodobně učiní „přitažlivějšími“ nejen pro vegetariány, ale může také zvýšit vaši atraktivitu pro širokou veřejnost, alespoň pokud jde o to, jak voníte.

Výzkum publikovaný v časopise Chemical Senses sledoval tělesný pach dvou skupin mužů po dobu dvou týdnů. Jedna skupina konzumovala maso, druhá nikoli. Výzkumníci pomocí polštářků odebrali vzorky tělesného pachu a poté je předložili ženám, které pachy hodnotily z hlediska „příjemnosti, atraktivity, mužnosti a intenzity“. Výsledky ukázaly, že pach mužů, kteří jedli maso, měl podle hodnocení výrazně nižší příjemnost a atraktivitu.

Zdroj: eatthis.com, ncbi.nlm.nih.gov, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, onlinelibrary.wiley.com, academic.oup.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu