Můžu se vyčůrat? To je otázka, kterou si v létě ve veřejných bazénech klade nejen řada dětí, ale překvapivě i dospělých. Ano, bohužel je pravděpodobné, že pokud jdete do veřejného bazénu, kromě osvěžení riskujete i to, že se „vykoupete v cizí moči“. Jak velký problém to představuje?
Rizika močení do bazénu
Začněme z trochu jiné stránky. Pokud pravidelně plavete, pravděpodobně jste někdy zvažovali, zda se do bazénu můžete vymočit. Na chvíli se zamysleme nad tím, z čeho se moč skládá. Je to z 95 % voda a zbylých 5 % tvoří vedlejší produkty, jako jsou:
- dusíkaté látky (kyselina močová, močovina)
- anorganické soli (chloridy, fosforečnany, uhličitany, sírany)
- mikroskopické zbytky – jako jsou odumřelé krevní buňky a případné chemické stopy tabáku, léků, vitamínů a dalších látek, které jsou filtrovány ledvinami.
Žádná z výše uvedených látek není v normální moči přítomna v takovém množství, aby byla nebezpečná. Pokud se tedy rozhodnete vymočit do bazénu nebo se vykoupete ve zředěné moči někoho jiného, nemusí to nutně způsobit problém.
Bakterie i nebezpečné chemické reakce
Přesto je alarmující počet lidí, kteří močí ve veřejných bazénech. Podle údajů amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí „přinese“ každý člověk do bazénu přibližně jeden šálek moči.
Průzkum z roku 2019 také zjistil, že asi 51 % Američanů používá bazény jako „společné vany“, neboť se před vstupem do bazénu nesprchuje, a 40 % Američanů přiznalo, že se v dospělosti vymočilo do bazénu.
Proč jsou ale tato čísla důležitá, když je moč neškodná? Moč z močového měchýře může při cestě ven zachytit bakterie z močové trubice nebo z pohlavních orgánů.
Tyto bakterie, stejně jako ty, které žijí na vaší kůži nebo v ústech, nejsou obecně považovány za škodlivé. Většina bazénů je navíc ošetřena chlorem a dalšími chemikáliemi, aby se snížilo riziko přenosu případných nemocí.
Když se však chlor spojí s látkami, které vychází z vašeho těla, včetně potu, moči, výkalů a tisíců mikrobů žijících na kůži, nastane chemická reakce. Ta sníží množství chloru dostupného k likvidaci mikrobů a vytvoří dráždivé látky zvané chloraminy, které způsobují zarudnutí a svědění očí či podráždění kůže.
Pozor na chlorový zápach
Chloraminy mají tendenci vydávat chemický zápach, který si většina lidí spojuje s chlorem. Normální bazén by ale neměl být po chemikáliích nikterak cítit. To znamená, že pokud je cítit silně chlorovanou vodou, je pravděpodobné, že voda je plná chloraminů, moči a dalších vedlejších produktů.
Zvýšený obsah moči vede ke zvýšení obsahu chloraminů a tyto chloraminy mohou mít nepříznivé účinky na vaši pokožku, oči a ve vzácných případech i na vaši schopnost dýchat vzduch v okolí bazénu, pokud jste náchylní k astmatickým záchvatům.
Pro zachování zdravého prostředí při koupání je proto zásadní dodržovat správnou hygienu a vyhýbat se močení v bazénech.
Močení v bazénu a zánět močových cest
Pokud se do vašeho močového systému dostanou bakterie, může to skončit infekcí močových cest. Zánět močových cest, který se vyznačuje bolestí břicha nebo dolní části zad, častým močením, bolestí a pálením nebo krví v moči, je nepříjemnou infekcí, která je poměrně častá.
A bazény se zdají být živnou půdou pro tyto bakterie. Naštěstí ve většině veřejných bazénů je dostatek chloru, který zahubí většinu bakterií, které by mohly způsobit vznik zánětu močových cest.
Jestliže se i tak obáváte infekce, nezapomeňte se před a po koupání osprchovat a vyvarovat se též močení v plavkách.
Zdroj: healthline.com, cdc.gov, waterandhealth.org, iflscience.com