Klešťový úchop je jako brána do nového světa. Umožňuje vašemu dítku poznávat život zcela novým způsobem. Už se neomezuje jen na tahání a ohmatávání předmětů kolem sebe. Nyní může snadno zvedat rozmanité drobné předměty a pokládat je přesně tam, kam chce. Jak se tato úžasná dovednost rozvíjí?
Co je to klešťový úchop?
Zjednodušeně řečeno můžeme říci, že klešťový úchop je vlastně schopnost používat palec a ukazováček ke zvedání malých předmětů. Dospělí ho využívají téměř neustále, když sahají po peru, když si zapínají knoflík nebo připojují nabíječku k telefonu.
Děti se ale s touto schopností nerodí, osvojují si ji v průběhu prvního roku života. I když se vývoj klešťového úchopu nemusí zdát tak vzrušující nebo zřejmý jako první krůčky nebo první slova, je to velký důvod k oslavě. Jde o základní dovednost pro budoucí úspěchy. Důležité dovednosti, jako je používání lžičky, oblékání ponožek, a dokonce i držení tužky, jsou nyní doslova na dosah ruky.
Jak se vyvíjí klešťový úchop?
Trvá téměř rok, než děti dosáhnou stavu, kdy dokáží manipulovat s malými předměty. Jemná motorika dětí prochází podle odborných studií několika vývojovými fázemi, než dosáhnou tohoto významného milníku.
- Reflexní úchop – v prvních zhruba šesti měsících života dítě automaticky uchopí vše, co mu dáte do ruky.
- Hrubý dlaňový úchop – přibližně ve čtyřech měsících věku začne dítě používat dlaň k uchopení věcí, které mu vložíte do ruky.
- Ulnární dlaňový úchop – brzy po rozvinutí hrubého dlaňového úchopu začnou děti zvedat předměty tak, že je obtočí kolem malíčkové strany dlaně. V této fázi si ještě nepomáhají palci.
- Hrabavý úchop – začíná přibližně v šesti měsících věku, děti používají všechny prsty kromě palce.
- Radiální dlaňový úchop – dítě konečně přišlo na to, co má dělat s palcem. Když prsty obtáčí kolem malého předmětu, zapojí nyní i palec.
- Nůžkový úchop – jak se zlepšuje obratnost palce, dítě dokáže uchopit malé předměty mezi palcem a stranou ukazováčku. K tomu dochází kolem osmého měsíce věku.
- Prstový uchop radiální – přibližně v devíti měsících věku dokáže dítě uchopit předmět mezi prsty a palcem, nepotřebuje již předmět stabilizovat dlaní.
- Spodní klešťový úchop – je poslední fází před tím, než se u dítěte vyvine klasický klešťový úchop. V této fázi je možné pozorovat, že k uchopení malých předmětů dítě používá polštářky palce a ukazováčku, ale ne konečky prstů.
- Vrchní klešťový úchop – přibližně v roce bude mít dítě plně vyvinutý klešťový úchop, což znamená, že dokáže brát malé předměty špičkami palce a ukazováčku. Z tohoto důvodu se tomuto úchopu někdy říká též „pinzetový“ úchop.
Předměty a aktivity vhodné pro rozvoj klešťového úchopu
Pokud jde o rozvoj jemné motoriky, cvičení dělá mistra. Při zdokonalování úchopových dovedností svého dítěte můžete hrát důležitou roli. Důležité je pamatovat na to, že děti se nejlépe učí tím, že dělají, ne tím, že se dívají.
Poskytování bezpečných předmětů a činností, které dítě vybízejí k dotýkání, zkoumání a manipulaci, je dobrým způsobem, jak mu pomoci rozvíjet sílu, obratnost a koordinaci, které bude potřebovat k rozvoji funkčního klešťového úchopu.
- Aktivní deky nebo podložky – tyto deky s našitými „atrakcemi“, jako jsou kroužky, zrcátka, chrastítka a plyšové hračky, jsou dobrou volbou i pro velmi malé děti. Děti mohou ležet na bříšku a začít chytat věci, aniž by je mohly dávat do úst.
- Plastové misky naplněné malými dřevěnými kostkami – zvedání misky a vysypávání kostek pomáhají rozvíjet sílu ruky.
- Samostatné krmení pod dohledem – přibližně od devátého měsícemůžete zkusit nechat dítě, aby se samo krmilo malými kousky měkké stravy. Vhodnou volbou jsou kousky zralého banánu. Je to dobrý způsob, jak začít pomalu rozvíjet klešťový úchop.
- Desky s aktivitami – vhodnými součástmi jsou tlačítka, přepínače a ovladače, kterými mohou otáčet.
- Kostky všech tvarů a velikostí – tyto kostky mohou děti například skládat na sebe nebo převracet.
- Krabičky různých velikostí – tyto krabičky se pak dají skládat na sebe.
- Hrnce, pánve, plastové misky, odměrky, dřevěné lžíce – vlastně téměř cokoli, co máte v kuchyňské skříňce, může pomoci motivovat dítě k používání ruky.
V době, kdy děti dosáhnou prvních narozenin, je jejich zručnost dobře vyvinutá, tehdy mohou přejít k náročnějším činnostem, jako je obracení stránek v knize. Některá miminka se v tomto období dokonce naučí luskat prsty, což je činnost, která jistě vykouzlí úsměv na tváři všech.
Zdroj: nhs.uk, sciencedirect.com, everydayhealth.com