Lufa: Oblíbená přírodní houbička je často rájem pro bakterie a plísně. Příčinou je naše nesprávná péče

Někteří lidé si myslí, že lufy jsou vyrobeny z mořské houby. Ve skutečnosti se však vyrábějí z rostliny, která patří do čeledi tykvovité. Používání lufy má své výhody, ale není tou nejlepší volbou pro každého. Proč? O lufy je totiž třeba správně pečovat, jinak se mohou snadno stát rájem pro škodlivé mikroorganismy a způsobit nepříjemné potíže.

Výroba lufy a způsoby jejího použití

Lufa válcovitá, jak zní název rostliny, z níž se houby vyrábějí, se pěstuje zejména v tropickém a subtropickém pásu. Po odkvětu z jejího květu vznikne plod, který svým vzhledem i tvarem připomíná okurku nebo cuketu. Tykve se nejprve suší a následně se namočí do vody, oloupou a odstraní se z nich semena. Po dalším usušení se nařezají a jsou připraveny k prodeji.

Lufové houby se již velmi dlouho používají zejména při mytí, peelingu a masážích, neboť pomáhají stimulovat krevní oběh. Někteří lidé lufy používají též k čištění v domácnosti, například k mytí nádobí, dlaždiček, sprchových koutů a dalších povrchů.

Koupelnové pomůcky včetně lufy.
zdroj: pexels.com

Možná rizika

Jednou z předností lufy je, že pomáhá exfoliovat pokožku. Odumřelé kožní buňky se často shlukují kolem vrchní vrstvy pokožky, což způsobuje její matnější a méně mladistvý vzhled. Lufa odumřelé buňky jemně odstraní.

Tato výhoda ale může vést k některým skrytým rizikům. Jakmile zavěsíte lufu do sprchy, aby „uschla“, houbička v sobě shromažďuje vlhkost, což ve spojení se zachycenými částečkami kůže umožňuje množení nebezpečných mikroorganismů, včetně bakterie E. coli. Pokud budete lufu pravidelně a správně čistit, nemusíte se ničeho obávat, většina lidí to ale bohužel nedělá.

Jak pečovat o lufu?

Místo toho, abyste houbičku jednoduše zavěsili do sprchy nebo na háček ve vaně, použijte suchý ručník, abyste z ní důkladně vyždímali vlhkost. Následně lufu uložte na suché místo mimo koupelnu.

Lufu byste měli také každý týden čistit. Jedna studie dospěla k závěru, že pravidelné čištění lufy směsí vody a bělidla může snížit riziko bakteriální kontaminace. Stačí, když houbičku ponoříte do směsi na 5 minut. Poté lufu důkladně opláchněte studenou vodou a zcela ji vysušte.

V neposlední řadě je nutné lufu pravidelně vyměňovat. Obecně se výměna doporučuje každé 3 až 4 týdny. Jakékoli známky plísně nebo zatuchlého zápachu jsou také znamením, že je třeba se lufy okamžitě zbavit.

Zdroj: health.clevelandclinic.org, journals.asm.org

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu