Pokud se obáváte operace s anestézií, dnes už se není čeho bát. V současné době je se jedná o velmi bezpečnou procedurou. Pokud byste stejný zákrok chtěli podstoupit před 200 lety, jedinou možností, jak se s bolestí vypořádat, by bylo vypít velké množství whisky a zatnout zuby. Není pochyb o tom, že dnes je anestezie, ať už vdechovaná jako plyn nebo injikovaná do krevního řečiště vyškoleným lékařem, bezpečná. Přesto existují fakta, které vás mohou překvapit.
Kuřáci mohou potřebovat větší dávku anestetik než nekuřáci
Anesteziologové si všimli, že kuřáci často potřebují silnější narkózu. Předběžný výzkum představený na zasedání Evropské anesteziologické společnosti v Berlíně v roce 2015 zjistil, že ženy, které kouřily, potřebovaly během operace o 33 % více anestezie než nekuřačky. Je také zajímavé, jak potvrdila studie zveřejněná v květnu 2019 v časopise The Journal of American Osteopathic Association, že lidé, kteří kouří denně marihuanu, mohou potřebovat více než dvojnásobek obvyklé úrovně anestezie.
Anestezie vás vždy neuspí
Lokální anestezie znecitlivuje pouze malou část těla, aby se předešlo bolesti během zákroku, jako je například vytažení zubu či aplikace stehů na ránu. Potlačuje bolest a pohyb v části těla, ale nechává vás plně při vědomí, se zachováním schopnosti myslet a mluvit. Příkladem může být epidurální anestezie během porodu. Celková narkóza ovlivňuje celé tělo, vy se dostanete do bezvědomí a nejste schopni se pohybovat. Obvykle se používá pro velké a časově náročné operace.
Během chirurgického zákroku je možné se probudit
Podle Americké společnosti anesteziologů (ASA) je to ale velmi vzácné a vyskytuje se pouze u 1 až 2 případů z 1.000 podaných celkových anestezií. Tento stav, nazývaný „vědomí anestezie“, nastává, když si pacient uvědomí své okolí a události, ke kterým dochází během operace. Taková probuzení jsou obvykle krátká a pacienti necítí bolest. Probuzení se během narkózy může být častější u vysoce rizikových pacientů, u nichž nelze bezpečně podat obvyklou dávku.
Anestezie může ovlivnit paměť
Podle studie University of Toronto Medical Medicine zveřejněné v listopadu 2014 v Journal of Clinical Investigation může celková anestezie způsobit ztrátu paměti na několik dní až měsíců. Asi 37 % mladých dospělých a 41 % starších pacientů uvedlo, že po propuštění z nemocnice měli pooperační problémy s pamětí. Ať už je váš věk jakýkoli, raději si zapište pokyny lékaře. Nebo s sebou přiveďte blízkého přítele či člena rodiny, kteří se mohou zaručit za přesnost toho, co jste slyšeli.
Obezita zvyšuje riziko komplikací
Podle ASA je pro anesteziology obtížné zajistit vhodnou dávku léku pro intravenózní aplikaci pacientům s významnou nadváhou. Obezita navíc zvyšuje riziko spánkové apnoe. To je stav, který způsobuje časté pauzy v dýchání. To může ztížit zajištění dostatku kyslíku a proudění vzduchu, zejména při celkové narkóze. Jestliže před operací zhubnete, riziko komplikací se velmi sníží.
Po probuzení vyzkoušejte aromaterapii
Některé vůně mají pozitivní vliv na potlačení nevolnosti a zvracení, ke kterým po probuzení se po anestezii často dochází. Studie zveřejněná v únoru 2019 v časopise Complementary Therapies in Medicine zjistila, že inhalace zázvoru nebo levandulových éterických olejů snížila závažnost těchto potíží. Dřívější studie publikovaná v časopise Anesthesia & Analgesia také potvrdila, že pacienti, kteří se nadechli kombinace zázvoru, máty a kardamomového oleje, se cítili celkově mnohem lépe.
Lékaři stále hledají způsoby, jak metody vylepšit a rozšířit. Pokud se stále bojíte, že by vám celková anestezie mohla přivodit nějaké neurologické potíže, je dobré vědět, že mnoho vážných zákroků se dá podstoupit za použití lokální či epidurální anestézie.