Pokud užijete Aspirin, máte v jedné tabletě úlevu od bolesti, prevenci srdečního infarktu a možnou prevenci rakoviny. Možná si myslíte, že ten, kdo vynalezl Aspirin, byl génius, ale pravdou je, že lidé používají tento přírodní lék už tisíce let.
Vynález našich prapředků
„Aspirin je jednou z těch věcí, u kterých dlouho předtím, než byly jakékoli vědecké znalosti a klinické výzkumy, lidé přišli na to, že se po této látce cítí mnohem lépe,“ řekl Dr. Karol Watson, docent kardiologie na David Geffen School of Medicine na University of California. Lékařský spisovatel Berton Roueché v roce 1955 v článku později zveřejněném v antologii Lékařští detektivové, uvedl: „Neexistují žádné země, ve kterých by byl Aspirin nedoceněný nebo nedostupný.“
Staří Egypťané
Aspirin pochází ze Spiraea, biologického rodu keřů, které obsahují přírodní zdroje hlavní složky léčiva: kyselinu salicylovou. Tato kyselina, připomínající moderní aspirin, se nachází také v jasmínu, fazolích či hrachu, a některých trávách a stromech. Staří Egypťané i řecký lékař Hippocrates používali vrbovou kůru jako lék na bolesti. Samozřejmě nevěděli, že to, co snižuje tělesnou teplotu a zánět, je kyselina salicylová.
Aspirin a 18. století
Až o tisíce let později lidé začali izolovat klíčové složky Aspirinu. Kněz z 18. století Edward Stone znovu objevil Aspirin, když napsal zprávu, že příprava prášku z vrby prospívá 50 % pacientům s různými nemocemi. V 18. století vědci celé Evropy zkoumali kyselinu salicylovou. Francouzský lékárník Henri Leroux ji v roce 1829 úspěšně izoloval.
Novodobá historie aspirinu
Hermann Kolbe objevil syntetickou kyselinu salicylovou v roce 1874. Když ale látku podával pacientům často a ve velkých dávkách, pacienti měli nevolnosti a zvraceli, a někteří dokonce upadli do kómatu. Pro zmírnění účinků této kyseliny na žaludek bylo zapotřebí kyselinu zředit zásaditými látkami.
Současný aspirin
Chemik Felix Hoffmann z německé společnosti Bayer použil Aspirin tak, jak ho známe dnes, na konci 90. let 19. století ke zmírnění revmatických obtíží svého otce. Počínaje rokem 1899 společnost Bayer začala distribuovat prášek s přísadou kyseliny acetylsalicylové lékařům. Lék se stal obrovským hitem a od roku 1915 je na trhu ve formě volně prodejných tablet.
Aspirin a srdce
Používání aspirinu u pacientů se srdečními problémy se datuje od roku 1948, kdy kalifornský lékař Dr. Lawrence Craven začal používat aspirin ke snížení rizika infarktu. Nobelova cena za medicínu v roce 1982 byla udělena vědcům, kteří prokázali důvod. Aspirin totiž brání produkci hormonů zvaných prostaglandiny, které jsou zodpovědné za tvorbu sraženin způsobujících infarkt a mrtvici. A právě aspirin tomuto srážení zabraňuje.
Aspirin v čele
Lék se dostal na titulní stránky díky nedávné studii provedené v Lancetu, která zjistila, že denní užívání Aspirinu prokazatelně snižuje riziko rakoviny nejméně o 20 %. Během studie, které se zúčastnilo 25.000 pacientů a jak vychází i z dřívějších zjištění, aspirin může snížit riziko rakoviny tlustého střeva a konečníku. Každý výzkum má však svá omezení a není definitivním důkazem, přesto přidává další výhodu starověkému zázračnému léku.
Směrem k preventivní medicíně
Dnes je aspirin všeobecně uznáván jako prevence srdečního infarktu u mužů, kteří již srdeční infarkt měli, a ukázalo se, že stejnou výhodu má také v prevenci mrtvice u žen. Podle údajů Centra pro kontrolu a prevenci nemocí předložených ve studii z roku 2006 více než třetina všech dospělých a čtyři z pěti lidí se srdečními chorobami udávají pravidelné užívání tohoto léku. A celkový počet pravidelných uživatelů aspirinu vzrostl v letech 1999 až 2003 o 20 %.
Jsou tu i rizika
Aspirin má spoustu příznivců, ale je důležité uvědomovat si i jeho možná rizika. Dr. Scott Fishman, vedoucí oddělení pro léčbu bolesti na Kalifornské univerzitě v Davisu, poukazuje na to, že při úlevě od bolesti jsou účinky silné, ale krátkodobé. A způsob, jakým aspirin inhibuje enzymy zodpovědné za zánětlivé a bolestivé reakce, může vést k tvorbě žaludečních vředů, což je obzvláště nebezpečné v kombinaci se sníženou srážlivostí krve.
Přesto je pravděpodobné, že aspirin má ještě mnoho dalších výhod, které zatím nebyly objeveny. A jak řekl Dr. Watson: „Kdybych si směl vzít na pustý ostrov pouze jeden lék, stoprocentně beru Aspirin!“