Znáte to – chystáte se do společnosti, ale ještě, než se tam dostanete, řešíte nevzhledné koláče v podpaží. Věděli jste, že pocení můžete jistými způsoby ovlivnit? V dnešním díle se zaměříme na stravu, která má značný vliv na to, kdy a jak moc se člověk zapotí.
Všímejte si více toho, co jíte
Prvním krokem ke snížení pocení je změna jídelníčku. Právě jídlo má na pot velký vliv, protože při trávení dochází ke zvyšování tělesné teploty, zvyšuje se srdeční frekvence a tlak. A při jakém jídle byste měli být obezřetní?
Pálivé papričky, chilli a kari koření: Tato jídla obsahují kapsaicin, který může v ústech vyvolat receptory, aby informoval váš nervový systém, že je vaše tělesná teplota vyšší. Pak mozek vysílá signál do potních žláz, které mají za úkol tělo zchladit.
Cukr: Cukroví, koláče, kečup, grilovaná omáčka a další potraviny s vysokým obsahem cukru mohou zvyšovat hladinu cukru v krvi, zvyšovat produkci inzulínu a podporovat pocení u citlivých jedinců.
Jednoduché sacharidy: Chléb, těstoviny a potraviny obsahující jednoduché sacharidy se rychle rozkládají na glukózu a mají stejný účinek jako cukr.
Hotová jídla: Smažená jídla, hotová jídla s dlouhou trvanlivostí a jídla s transmastnými oleji obsahují konzervační látky a další nezdravé sloučeniny, které mohou podporovat pocení.
Slaná jídla: Nadměrné množství sodíku ze slaných potravin může vést k nerovnováze elektrolytů. Jediným způsobem, jak obnovit rovnováhu, je zvýšení příjmu tekutin. Snažte se udržovat spotřebu sodíku na 4 gramy (= 2 lžičky soli) denně!
Strava s vysokým obsahem bílkovin: Konzumace příliš velkého množství bílkovin najednou může vyvolat tvorbu termogenního tepla a způsobit pocení.
Kofein: I káva, zelený čaj nebo energetické nápoje zvyšují pocení.
Vyhýbejte se také pivu, vínu a destilovaným lihovinám. Alkohol zvyšuje tělesnou teplotu, rozšiřuje krevní cévy a podporuje tvorbu potu.