V únoru zveřejnilo Čínské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí dosud největší a nejobsáhlejší studii zabývající se koronavirem. Jedno ze zjištění ukazuje na rozdíly mezi muži a ženami – ačkoliv obě pohlaví byla infikována zhruba stejným počtem, úmrtnost mužů byla vyšší. Ze 72 314 sledovaných případů zemřelo 2,8 % infikovaných mužů, ve srovnání s 1,7 % žen.
Informace v tomto článku jsou platné k datu publikace. Jelikož se situace okolo pandemie COVID-19 vyvijí velmi rychle, mohou se data v budoucnu výrazně lišit.
Je zřejmé, že zde existuje spojitost. Ale nikdo přesně neví, proč COVID-19 zabíjí více mužů než žen. „Rozdíly v pohlaví, které vidíme v úmrtnosti na COVID-19, odrážejí jednu z mnoha věcí, které o této nemoci stále ještě plně nevíme,“ říká Ryan Steele, DO, odborný asistent klinického lékařství v revmatologii, alergii a imunologii v Yale School of Medicine. „Obecně mají muži horší průběh nemoci, protože trpí na kardiovaskulární onemocnění a cukrovku víc jak ženy,“ říká.
Zvýšená prevalence těchto chorob u mužů však může být pouze zlomkem odpovědi. „Vidíme, že i u jedinců mužského pohlaví bez známých zdravotních problémů, mají muži stále horší výsledky,“ říká Dr. Steele. „To by naznačovalo, že základní rozdíly v imunitní reakci mezi pohlavími mohou hrát větší roli, než jsme dosud zaznamenali,“ doplnil.
Ženy, které bojují s infekčními chorobami, mají obvykle silnější imunitní systém než muži, říká Dr. Steele. A je možné, že jejich hormony hrají také významnou roli. Zatímco mužský pohlavní hormon testosteron potlačuje záněty, estrogen u žen může aktivovat buňky zapojené do antivirových reakcí.
Další teorií je, že muži jsou více ohroženi, protože u nich je vyšší míra kouření než u žen, říká Bhanu Sud, MD, specialista na infekční choroby u St. Jude Medical Center v Orange County v Kalifornii.
Dr. Sud zdůrazňuje, že imunita je složitý problém s mnoha faktory. „Imunita člověka je založena na věku, na faktu, zda kouří, pije alkohol nebo užívá drogy, stejně jako na jiných zdravotních problémech a na tom, jaké léky užívají. Velkou roli hraje také genetika, ale je třeba provést mnohem více analýz,“ vysvětluje.
Vědci nemusí mít všechny odpovědi na množství otázek kolem nového koronaviru, ale data, která přicházejí, pomáhají vytvořit jasnější obrázek. Tak doufejme, že ten obrázek bude brzy co nejpřesnější.