Fibromyalgie neboli fibromyalgický syndrom je charakterizován chronickou generalizovanou bolestí. Ta je tak silná, že brání lidem vykonávat běžné úkony. Nyní vás seznámíme s nejzákladnějšími příznaky tohoto onemocnění, díky kterým je fibromyalgie tak těžko rozpoznatelná.
Úzkost a deprese
Žít v neustálé bolesti často vede k úzkostem a depresím. I když i mezi nemocnými se najdou výjimky, kterým se daří žít spokojený a šťastný život. Klíčem k zvládání je přijetí problému a učení, jak alespoň bolest minimalizovat.
Příznaky nemoci
Pacienti s fibromyalgií často hlásí mezi prvotní příznaky zažívací potíže, které obvykle souvisejí se syndromem dráždivého tračníku (IBS), jehož následky zahrnují bolest břicha, zácpu a průjem.
Více než 80 % lidí trpící tímto onemocněním jsou neustále unavení. Kvůli tomu si fibromyalgii i lékaři pletou s chronickým syndromem únavy. Někdy jsou tyto stavy tak vážné, že brání jedinci vykonávat běžné denní činnosti.
Kromě celé bolesti těla jsou lidé s fibromyalgií také náchylní k chronickým bolestem hlavy a migrénám.
Problémy způsobené nemocí
Lidé postiženi fibromyalgií ztrácejí třikrát více mozkové tkáně neboli „šedé hmoty“ než zdraví jedinci. To samozřejmě vede k problémům s koncentrací a pamětí. Tito nemocní lidé jsou často zmateni, myšlenky se jim vytrácí, a někdy dokonce mluví nesouvislé věty.
I když se pacienti s fibromyalgií cítí často unavení mnohem více než zdravé osoby, jejich spánek je velmi nekvalitní a mají s ním problémy – ať už kvůli nepříjemným bolestem nebo nesprávné funkci mozku.
Fibromyalgií trpí 3–10 % lidí s výraznou převahou žen, hl. ve věku 40–70 let.
Jistě znáte ten pocit, když se ráno vzbudíte a máte ztuhlý krk kvůli tomu, že jste spali v nepohodlné poloze. Tyto ranní bolesti ovšem brzy zmizí, jenomže postižení fibromyalgií mají velký problém zvednout hlavu a je pro ně obtížné vstát z postele.
Fibromyalgie se může u každého pacienta projevovat jinak, proto je tak těžké ji diagnostikovat. Bohužel, nemoc se vyléčit úplně nedá, avšak dají se zmírnit její příznaky.