Jídlo je pro člověka nezbytné pro jeho přežití. Nejen, že poskytuje potřebnou výživu, ale také dodává potěšující pocit prostřednictvím různých chutí, pachů, textur apod. Jenomže pro mnoho lidí může být závislost na jídle stejně nebezpečná jako závislost na drogách, nebo jiných návykových látkách.
Co způsobuje závislost na jídle?
Závislost na jídle je pravděpodobně vyvrcholením několika faktorů, které spolu hrají roli při celkové příčině této poruchy. Jak u muže, tak u ženy se může vyvinout závislost v důsledku biologických, psychologických nebo sociálních důvodů.
Biologické příčiny, které mohou ovlivnit progresi této poruchy příjmu potravy, mohou zahrnovat hormonální nerovnováhu, abnormality v různých mozkových strukturách, nežádoucí účinky způsobené užíváním určitých léků. Dalším faktorem je také dědičnost.
Mezi další důsledky patří také psychologické faktory, které mohou zahrnovat emoční nebo sexuální zneužívání, být obětí týrání či napadení nebo mít za sebou traumatickou událost, se kterou se člověk těžko vypořádává. Jsou to také osoby, které nejsou schopny se zdravě vypořádat s negativními situacemi, trpí chronickým nízkým sebevědomím nebo zažívají ztrátu nějaké blízké osoby.
Jídlo slouží jako zbraň proti vlivům z okolí
Tyto zmíněné psychologické jevy mohou ovlivnit osoby natolik, že začnou používat jídlo jako určitý mechanismus ke zvládání situací. Právě jídlo jim zmírňuje bolestivé emoce, které by jinak mohly vyústit v něco horšího.
Závislost na jídle může být také spojena s dalšími současně se vyskytujícími poruchami, jako jsou poruchy příjmu potravy nebo používání návykových látek. Protože závislost na jídle je složitý problém duševního zdraví, který může mít vážné komplikace, pokud se neléčí, je vysoce doporučeno vyhledat odbornou pomoc, aby bylo možné tuto poruchu účinně léčit.
Spolu s tímto onemocněním souvisí také mnoho problémů, mezi které patří zdravotní komplikace (srdeční choroby, cukrovka, poruchy spánku a trávení apod.), a také problémy se začleněním do kolektivu nebo deprese.