Vyměšování výkalů ze střev do jiných oblastí těla zní jako noční můra, bohužel, i to se může stát. Nový případ zveřejněný v New England Journal of Medicine popisuje stav 72leté ženy, která si stěžovala na plynné bubliny v moči. Po vyšetření se ukázalo že fekální látky vytékaly z jejích střev do močového měchýře.
Fekálie prostupovaly do močového měchýře
Žena byla nedávno léčena na infekci močových cest a na stav zvaný divertikulitida, ke kterému dochází, když je část střeva zanícena nebo infikována. Lékaři zjistili, že fekální látka prosakovala kolovesickou fistulí neboli otvorem mezi tlustým střevem a močovým měchýřem, o kterém se domnívají, že byl způsoben divertikulitidou.
Žena musela podstoupit cystoskopii
Lékaři vyšetřili močový měchýř provedením cystoskopie, kdy se do močového měchýře a do močové trubice vloží hadička s kamerou. Díky tomu lékaři zpozorovali měkké žluté výkaly unikající do tekutiny z močového měchýře skrz malou dírku.
Diagnóza zněla: „Kolovesikální píštěl“
Podle studie z roku 2013 zveřejněné v časopise Gastroenterology Research and Practice jsou kolovesikální píštěle velmi neobvyklé. Mezi příznaky patří bubliny, výkaly nebo krev v moči a s tím související bolestivé močení. Divertikulitida je jednou z nejčastějších příčin vytvoření těchto otvorů, ale mohou být také způsobeny kolorektálním karcinomem (nebo rakovinou jiných okolních orgánů), zánětlivým onemocněním střev (zejména Crohnovou chorobou) a chirurgickým zákrokem v tlustém střevě nebo močovém měchýři.
Tento typ píštěle je léčitelný, ale protože je případ tak neobvyklý, existuje jen omezené množství výzkumů o tom, jak jej nejlépe léčit. V tomto případě se žena podrobila operaci, aby se mezera uzavřela a odstranila se i část jejího tlustého střeva. Po dvou měsících léčby byla naprosto zdravá a nemá žádné opakující se příznaky.
Kolovesikální píštěl
Kolovesikální píštěl je stav, který je u jedinců velmi neobvyklý. Jde o otvor mezi tlustým střevem a močovým měchýřem. To způsobuje, že fekálie z tlustého střeva se dostanou do močového měchýře, což způsobuje bolestivé infekce a další komplikace.
Příznaky kolovesikální píštěle:
- Pneumaturie – tento stav je jeden z nejčastějších příznaků. Vyskytuje se tehdy, když se plyn z tlustého střeva mísí s močí. V moči si můžete všimnout malých bublin.
- Fecalurie – u tohoto stavu si můžete všimnout, že se v moči vyskytuje stolice. Moč je nahnědlá a zakalená.
- Dysurie – tento příznak způsobuje bolestivé nebo pálivé pocity při močení a opakující se infekce močových cest.
- Hematurie – nejvážnějším příznakem je hematurie, kdy se v moči objevuje krev.
- Průjem a bolest břicha
Příčiny kolovesikální píštěle:
Více než polovina případů kolovesikální píštěle je výsledkem divertikulární choroby.
Mezi nejčastější příčiny patří:
- kolorektální karcinom
- zánětlivé onemocnění střev, zejména Crohnova choroba
- operace tlustého střeva nebo močového měchýře
- radioterapie (druh léčby rakoviny)
- rakovina jiných okolních orgánů
Kolovesikální píštěl je léčitelný. Protože se jedná o velmi vzácné onemocnění, existuje jen omezené množství informací o tom, jak nejlépe zvládnout tento bolestivý stav.