Žena má v krku vývrtku, co to přesně znamená?

Zajímavý případ byl zveřejněn v New England Journal of Medicine, kdy postarší žena zjistila svou velmi zarážející diagnózu – její jícen má tvar vývrtky. Jenomže to nebylo její jediné trápení, špatně se jí polykalo a celý život trpěla kyselým refluxem.

Žena se trápila celé roky, až úbytek na váze ji donutil zajít k lékaři

Podle zprávy 83letá žena hledala léčbu na gastroenterologické klinice pro onemocnění dysfagie neboli potíže s polykáním a regurgitaci, jenž následovala hned po každém jídle. Žena také údajně trpěla postprandiální bolestí na hrudi po jídle. Celé roky trpěla obtížemi spojenými s polykáním jak pevné stravy, tak tekutin, ale její stav se v poslední době natolik zhoršil, že musela vyhledat lékařskou pomoc – během jednoho roku se jí váha z ničeho nic snížila o devět kilogramů.

Po požití barya lékaři zjistili diagnózu

Díky vyšetření ezofagramem, což je v podstatě zvláštní typ rentgenového záření – lékaři zjistili, že žena má jícen ve tvaru vývrtky. Následovalo další vyšetření pomocí endoskopie, které prokázalo také „neperistaltické spastické kontrakce“. Celková diagnóza zněla: „achalázie jícnu typu III“.

Žena se chtěla vyhnout operaci, rozhodla se pro botox

Existuje hned několik možností léčby, žena si zvolila léčbu pomocí injekce botoxu do jícnu. Botox může být krátkodobě účinný, protože brání nervům v jícnu, aby uvolňovaly látky způsobující svalové křeče. „Tyto injekce však fungují jen asi šest měsíců,“ říká Dr. Gabbard.

Pět měsíců poté, co byla žena léčena injekcemi endoskopického botulismu, si vedla lépe. Už se jí nevracelo zpět jednou pozřené jídlo, ale občas měla potíže s polykáním.

Achalazie

Achalazie je vzácná porucha, která brání tomu, aby jídlo a tekutina prošly polykací trubicí spojující ústa a žaludek (jícen) do žaludku. Achalazie nastává tehdy, když jsou poškozeny nervy v jícnu. V důsledku toho se jícen v průběhu času ochromí a rozšíří, a nakonec ztratí schopnost vytlačit jídlo do žaludku. To se v něm pak shromažďuje, někdy fermentuje a vrací se zpět do úst.

Na achalazii neexistuje žádný lék. Jakmile je jícen ochrnutý, sval nemůže znovu správně fungovat. Symptomy však lze obvykle zvládnout pomocí endoskopie, minimálně invazivní terapií nebo chirurgickým zákrokem.

autor: James Heilman, MD – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10428740

Příznaky:

Symptomy achalasie se obvykle objevují postupně a postupem času se zhoršují.

  • Neschopnost polykat (dysfagie) jídlo, ani pití,
  • regurgitace jídla nebo slin,
  • pálení žáhy,
  • bolest na hrudi, která přichází a zase odchází,
  • noční kašel,
  • zápal plic (od vdechnutí jídla do plic),
  • ztráta váhy,
  • zvracení.

Přesná příčina dodnes není známa. Vědci se domnívají, že tento stav může být způsoben ztrátou nervových buněk v jícnu. Existují také teorie o tom, co všechno může být příčinou. Ale jedno se ví jistě – velmi zřídka může být achalazie způsobena dědičnou genetickou poruchou nebo infekcí.

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu