Zhoršil se vám z ničeho nic sluch? Zřejmě došlo k tomu, že se vám váš ušní maz v uchu nahromadil a vytvořil tzv. zátku. Jistě víte, že používání vatových tyčinek není zrovna nejlepší způsob k jeho odstranění. Proto vám poradíme několik bezpečných tipů, jak si uši vyčistit, aniž by došlo k ucpání ucha mazem.
Mezi příznaky ucpání ucha ušní zátkou patří:
- Pocity plného ucha,
- snížený nebo tlumený sluch,
- bolest ucha.
Tyto příznaky mohou také signalizovat další zdravotní problémy, například infekci. Proto je dobré vyhledat svého lékaře, aby zjistil, odkud vaše příznaky pramení.
Vlhčený hadřík
Jak již bylo zmíněno, vatové tyčinky mohou zatlačit ušní maz hlouběji do ušního kanálku. Ucho jimi vytírejte pouze na vnější straně. Nejlepším řešením je ale použít teplý, vlhký hadřík a vnější část ucha s ním jemně vytřít.
Ušní kapky
V lékárnách najdete i volně prodejné kapky do uší, které maz rozpustí. Právě tyto kapky jsou obvykle první pomocí, když člověk začne mít problémy se sluchem. Mohou obsahovat minerální oleje, dětský olej, glycerol, peroxid. Při aplikaci se řiďte návodem, který je však jednoduchý. Většinou stačí nakapat určený počet kapek do ucha, vyčkat danou dobu a poté ucho vyčistit.
Ušní výplach
Můžete také zvolit výplach pomocí ušní stříkačky. V tomto procesu jemně vypláchnete zvukovod pomocí vody nebo solného roztoku. Tato metoda je často mnohem účinnější, pokud použijete před samotným výplachem i ušní kapky (asi 15-30 minut před).
Pokud dojde k ucpání ucha nahromaděným mazem a nebudete svůj problém řešit, mohou se příznaky zhoršit. Mnohdy dojde k dalšímu podráždění ucha, a dokonce i ke ztrátě sluchu. Maz se také může nahromadit takovým způsobem, že i váš lékař bude mít problém ucho pořádně vyšetřit a diagnostikovat tak další problémy.
Způsoby, jimiž můžete přirozeně snížit svůj vysoký krevní tlak.
Jak své uši chránit?
Kromě správné hygieny je potřeba své uši i chránit, abyste si zajistili zdravý sluch.
- Do uší nevkládejte malé předměty, aby nedošlo k poranění ušního bubínku nebo k hromadění ušního mazu.
- Jestliže rádi posloucháte muziku přes sluchátka, dělejte si přestávky a hlasitost udržujte dostatečně nízkou (tak, aby nikdo jiný hudbu ze sluchátek neslyšel). Také nezvyšujte hlasitost reproduktorů ve svém autě.
- Omezte svou účast na hlučných místech. A pokud je to nevyhnutelné, používejte špunty do uší nebo jiné ochranné prvky před hlukem.
- Po plavání uši osušte, vnější stranu ucha jemně otřete a hlavu nakloňte do boku, aby vytekla další voda.
- Věnujte pozornost také jakýmkoliv změnám sluchu, ke kterým dochází při používání některých léků. Pokud si všimnete změn, problémů s rovnováhou nebo zvonění v uších, kontaktujte svého lékaře.
Pokud si všimnete náhlé bolesti, ztráty sluchu nebo máte nějaké zranění ucha, co nejdříve navštivte svého lékaře.