Po 26 týdnech těhotenství podstoupila maminka a její nenarozené dítě velmi vážnou operaci, při které mohlo dojít k poškození nervů nebo dokonce k ochrnutí. Jak celý příběh dopadl a co bylo důvodem operace?
Se zdrcující prognózou nikdo nepočítal
Když čekala Kimmie McCaw na výsledky krve, aby se zjistily možné vývojové vady dítěte, rozhodně nepočítala se zprávou, kterou jí její lékař oznámí – jejímu nenarozenému synovi hrozí spina bifida – vrozená abnormalita při narození, která může vést k fyzickému a intelektuálnímu postižení.
Manželé okamžitě začali hledat řešení z této nepříjemné situace, aby svému dítěti pomohli. Naplánovali si schůzku s odborníkem, co se zabýval léčbou ještě nenarozených dětí. Diagnóza spina bifida byla bohužel ultrazvukem potvrzena. Rodiče se tak hned setkali s lékařem, který se specializoval na operace plodů v děloze.
Kvůli závažnosti případu se malému dítěti nechtěl nikdo věnovat
Jenže jejich syn měl navíc velmi křivou páteř, takže neexistoval precedens pro korekci tohoto rozsahu a téměř všichni lékaři od jejich případu dali ruce pryč. Pár se nevzdával, po nekonečném hledání narazil na dětského chirurga Darella Casse, MD, ředitele fetální chirurgie na Cleveland Clinic, s 30letými zkušenostmi v oboru. Právě ten byl ochoten se případu ujmout.
Podle něj je spina bifida jednou z nejčastějších abnormalit při narození. „Je to jeden z nejběžnějších případů, který se vyskytuje, každý rok se zjistí až kolem 1500 těhotenství s touto poruchou,“ vysvětluje. Přestože výzkum naznačuje, že kyselina listová může pomoci snížit riziko vzniku spinálních abnormalit u plodu, lékaři stále neví, co je způsobuje i přes pravidelné užívání této kyseliny.
Jedna komplikace za druhou
V případě McCawsových se páteř jejich nenarozeného dítěte úplně nezavřela, takže mícha byla vystavena tekutinám v mateřské děloze. Pokud není mícha opravena, může nenarozené dítě vystavit riziku infekce, poruchy funkce střev a močového měchýře, poškození míchy a nervů, a dokonce i ochrnutí.
U syna manželského páru se však vyvinul navíc typ spina bifida nazývaný myelomeningocele, kde existuje další obava. Mozek byl obklopen tekutinou a hrozil stav, kdy s jejím odtokem zpět do páteře může tekutina vytéct z otevřené oblasti páteře. Podobně jako voda klesá do odtoku, může s ní odejít také část mozku. Zadní část mozku (nazývaná mozeček) může pak způsobit překážku toku míchy, která se může uvnitř lebky hromadit a vyvíjet tlak na mozek, což má za následek stav zvaný hydrocefalus, který může narušit funkci mozku.
Náhodný článek jim dal další naději
Manželé McCawsovi si už začali připravovat na jejich budoucnost, na to drama, co je čeká. Jenže Justin narazil na článek, kde se psalo o této vadě. Lékaři v něm provedli dítěti operaci ještě v děloze. Neměli co ztratit, a tak odeslali žádost o přijetí na kliniku. Dvě hodiny po odeslání je zkontaktoval právě Dr. Cass s tím, že by byla škoda, kdyby tu operaci jejich dítě nepodstoupilo.
Jedinou podmínkou bylo, že zákrok musel být dokončen před 26. týdnem těhotenství a Kimmie se blížila do 25. týdne. McCawsovi dorazili do Clevelandu a ubytovali se v pokoji, kde museli zůstat až do porodu. Den na to se Kimmie a jejich nenarozený syn podrobili šestihodinové operaci, během níž byli Dr. Cass a jeho tým schopni napravit vadu dítěte.
Dva měsíce po operaci rodina na svět přivítala malého Tylera Jamese. Narodil se ve 34. týdnu těhotenství a při narození neměl žádný projev hydrocefalu. Na JIPce zůstal ještě 12 dní, poté byl propuštěn, aby se celá rodina mohla vrátit do Oklahomy.
Nyní, téměř o 8měsíců později, se Tyler normálně vyvíjí, posiluje nohy a má velmi dobrou prognózu pro šťastný a zdravý život.