Už jste slyšeli o jablečném octu? Lidé jej po celá staletí používají k léčbě a terapii. V dnešní době se stal jakýmsi trendem, ovšem málokdo zná jeho skutečné účinky. Proto jsme připravili článek, který vám jeho vlastnosti mnohem více přiblíží.
Napomáhá k lepší funkci střev
Proces kvašení, který poskytuje ocet jablečného moštu, podporuje růst a množení mikroorganismů (probiotik), které jsou přínosem pro naše tělo. Je známo, že konzumace fermentovaných potravin bohatých na probiotika zlepšuje trávení, posiluje imunitní systém, a dokonce pozitivně ovlivňuje duševní zdraví. Kromě toho, že jablečný ocet je plný probiotik, má také i antivirové, anti-kvasinkové a antimykotické účinky, což vše pomáhá při podpoře mikrobiomu a celkové imunitní rovnováhy.
Reguluje hladinu cukru v krvi
Jablečný ocet je také dobrým pomocníkem při boji proti zvýšenému cukru v krvi. Proto je dobré vypít malé množství tohoto octu před jídlem.
Je skvělým pomocníkem při hubnutí
Jednou z nejznámějších výhod jablečného octa je jeho úloha při hubnutí. Ve studii obézních japonských dospělých lidí bylo zjištěno, že subjekty, které konzumovaly kyselinu octovou po dobu 12 týdnů, zaznamenaly ve srovnání s těmi, kteří konzumovali placebo, výrazný úbytek hmotnosti, pokles břišního tuku, obvod pasu a triglyceridů.
Vědci věří, že je to dáno potlačením chuti k jídlu. Ukázalo se, že kyselina octová zpomaluje vyprazdňování žaludku, což znamená, že se člověk cítí déle sytější. To je pravděpodobně důvod, proč je spotřeba jablečného octa také slabě spojena s nižší celkovou spotřebou energie po celý den.
Jeho vlastnosti využijete i v domácnosti
Jak jsme již zmínili, jablečný ocet má antibakteriální vlastnosti, takže jej můžete použít k čištění všeho, od kuchyňského pultu až po vanu. Stačí smíchat ½ hrnku jablečného octa s 1 hrnkem vody a začít čistit. Často se také používá jako náhrada za mycí prostředky do myčky, koupelny a toalety jsou po něm svěží a voňavé.
Čtěte také: Potraviny, po kterých nepřiberete skoro ani gram.
Vlasům dodává lesk
Přirozené pH pokožky hlavy a vlasů je kolem 5,5, což je kyselé prostředí. Normální šampon je zásaditý, který vlasy může zbavit jejich pH, čímž dojde k tomu, že jsou vlasy křehké a suché. Také voda má velký vliv na pH, protože pH vody je neutrální. Kyselina, kterou jablečný ocet obsahuje, vlasům pomáhá si udržet jejich přirozené pH.
Vytvořte si roztok, kdy jednu polévkovou lžíci smícháte s jedním hrnkem vody a po umytí vlasů šamponem je ještě roztokem opláchnete. Vlasy budou zdravé a lesklé. Dokonce je dobrým pomocníkem proti lupům.
Náhrada za pleťový toner
Kyselina a protizánětlivá povaha jablečného octa z něj činí skvělý doplněk při péči o pleť. Smíchejte dva díly octa a jeden díl vody a vytvořte roztok, který si pomocí vatového tamponu potřete obličej. Kyselina octu pomáhá zbavit pleť odumřelých kožních buněk a zároveň pleť zklidňuje.
Odstraňuje skvrny ze zubů
Zkuste smíchat dvě části jablečného octa a jednu část jedlé sody. Touto přírodní pastou si zuby vyčistěte a vypláchněte vodou. Výsledky nebudou okamžité, ale pokud tento proces provedete několikrát v týdnu, postupně si zuby vybělíte. Stejný účinek bude mít i jeho kloktání, navíc se zbavíte i nepříjemného zápachu z úst. Dejte si však pozor, abyste to nepřehnali, vzhledem k tomu, že ocet je kyselý, existuje obava o zničení zubní skloviny při dlouhodobém používání.
Používáte v kuchyni jablečný ocet nebo o něm slyšíte prvně? A pokud jej využíváte, jaké recepty s ním máte nejraději?