Když si mladá Olivia Palermo poprvé všimla zvláštního škubnutí v prstu, svedla to na dehydrataci. Jenomže jakmile se její příznaky začaly zhoršovat, navštívila lékaře, který jí namísto vážné neurologické poruchy diagnostikoval špatné duševní zdraví.
Všechno začalo jedním záškubem v malíčku
„Pravděpodobně jsem jen dehydrovaná“, zněla věta, kterou si Olivia řekla poté, když se objevil první záškub v pravém malíčku. „Bylo to mírné škubnutí, jako tiky v oku, které nikdo jiný nevidí, ale vy je cítíte, proto jsem tomu nepřikládala váhu,“ hájí se Olivia.
Dehydratace dávala smysl, bylo jí osmnáct, právě absolvovala střední školu a poslední dva týdny trávila oslavami v Ocean City v Marylandu poblíž jejího rodného města Baltimore. S oslavami také souvisí málo spánku, příliš mnoho času na slunci a také malé množství tekutin. Jakmile se záškub v prstu objevil, při každém jídle svůj příjem vody navýšila o sklenici navíc. I přesto se ale její stav začal zhoršovat.
Postupně se přidávaly další příznaky
„O několik dní později, když jsem šla do práce, začala jsem mít potíže s mluvením, musela jsem se fyzicky snažit, aby se má ústa vůbec otevřela. Tehdy mě má máma vzala stále ještě k dětskému lékaři, který mi diagnostikoval příznaky úzkosti. Byl jsem tak zmatená, protože jsem věděla, že můj stav je mnohem vážnější,“ vzpomíná Olivia.
Nepřehlédněte: Abby Beckley: mladá žena, které se v levém oku zabydlelo 14 červů.
Olivia začala chodit na terapie, jenže zdravotní stav se zhoršoval, dokonce pomýšlela na sebevraždu, protože kromě záškubů v rukou i nohou trpěla nespavostí a nevysvětlitelně hubla. Až při jednom záchvatu ji rodiče přivezli na pohotovost, kde se objevil Dr. Wolf, který Olivii podal pomocnou ruku jen tím, že jí její symptomy věřil.
NMDAR encefalitida byla ta správná diagnóza
Dr. Wolf provedl mnoho testů – dvě MRI, EEG, různé krevní testy – a všechny byly v pořádku. Proto nařídil ještě jeden speciální test krevního séra. Právě tento se vrátil pozitivní na onemocnění zvané anti-NMDA receptorová encefalitida, známá také jako NMDAR encefalitida.
Čtěte také: Sedmiletý chlapec dostal astmatický záchvat po tom, co snědl sladkosti.
Olivia měla v těle protilátky, které útočily na její mozek – konkrétně receptory NDMA, které hrají obrovskou roli při učení a tvorbě paměti. To způsobilo zánět mozku. Mozek začal doslova bobtnat, její vlastní tělo útočilo na mozkovou tkáň. Poté, co správně diagnostikoval její nemoc, Olivia nastoupila okamžitě do nemocnice, aby mohla zahájit léčbu.
Encefalitida
Encefalitida je onemocnění způsobující zánět mozku. Existuje několik příčin, ale nejčastější je virová infekce. Její symptomy nejsou nijak zvlášť rozpoznatelné, spíše se podobají chřipce – horečka nebo bolesti hlavy. Encefalitida může také způsobit zmatené myšlení, záchvaty nebo problémy s pohybem a smysly, jako je zrak nebo sluch. V některých případech může být encefalitida život ohrožující. Včasná diagnóza a léčba jsou důležité, protože je těžké předvídat, jak encefalitida ovlivní každého jednotlivce.
Příznaky:
Většina lidí s virovou encefalitidou vykazuje mírné příznaky podobné chřipce:
- Bolest hlavy,
- horečka,
- bolesti ve svalech nebo kloubech,
- únava nebo slabost.
Závažnější příznaky zahrnují:
- Zmatek, rozrušení nebo halucinace,
- záchvaty,
- ztráta citlivosti nebo ochrnutí v určitých oblastech obličeje nebo těla,
- svalová slabost,
- problémy s řečí nebo sluchem,
- ztráta vědomí (včetně kómy).
U kojenců a malých dětí se příznaky projevují těmito způsoby:
- Vypouklá měkká místa (fontanely) lebky dítěte,
- nevolnost a zvracení,
- ztuhlost těla,
- ztráta chuti k jídlu,
- podrážděnost.
Přesná příčina encefalitidy je často neznámá. Ale nejčastějším spouštěčem je virová infekce. Bakteriální infekce a neinfekční zánětlivé stavy mohou také způsobit encefalitidu.