Jeden lékař trval na tom, že bolest Tori Geib byla způsobena depresí, další lékař bolest sváděl na stres, kterého měla Tori v práci dost. Až po dlouhé době se objevila skutečná diagnóza, pro mladou Tori naprosto zničující – měla rakovinu 4. stupně, která se jí rozšířila do páteře.
Všechno to začalo bolestí zad
Asi rok jsem trpěla chronickou bolestí zad, než se mi dostalo té správné diagnózy. Během té doby jsem navštívila tři revmatology, aby zjistili, proč mě ta záda tolik bolí. Jenomže nikdo mě nebral vážně. Poslední revmatolog, kterého jsem navštívila v únoru 2016, připustil, že skutečně nemá ani tušení, co je příčinou, možná to může být fibromyalgie, kvůli které se mé deprese projevují formou silné bolesti zad. Na tento popud mi předepsal antidepresiva.
První diagnózou byly deprese
Bolest stále přetrvávala, a o měsíc později jsem skončila ve dvou zařízeních urgentní péče, protože to bylo nesnesitelné. Dostala jsem steroidy, protizánětlivé léky a nízkodávkový svalový relaxer a bylo mi řečeno, že se nejspíše jedná o výsledek autoimunitního onemocnění nebo přepracování (tehdy jsem pracovala jako šéfkuchařka).
Zanedlouho se projevila i jiná bolest a tlak
Pamatuji si, jak jsem se o měsíc později převalila v posteli na bok a něco jsem zacítila. Myslela jsem si, že jsem zalehla mobilní telefon, jenže ten tam nebyl. Proto jsem zavolala na svou mámu, která je zdravotní sestra a znepokojeně se na mě dívala. V roce 2008 jsem podstoupila zmenšení prsou, takže oblast kolem byla kvůli jizvové tkáni stále citlivá. Moje máma si myslela, že jsem na rakovinu prsu příliš mladá a že to zřejmě nic nebylo, ale navrhla, abych si to nechala zkontrolovat.
Skutečně to byla obávaná rakovina prsu
Díky mé mámě jsem rychle podstoupila vyšetření pomocí mamografu a posléze jsem musela podstoupit také biopsii. Týden na to mi lékař oznámil tu nejhorší možnou diagnózu – byla to rakovina prsu. Tuhle informaci jsem musela rozdýchat.
V mém kraji není žádný onkolog, takže jsem musela pro druhé stanovisko lékařů na Ohio State University. Jakmile došlo na další vyšetření, pověděla jsem jim o mé bolesti zad. To je přimělo mi provést CT vyšetření, které potvrdilo, že se rakovina dostala až do mé páteře, diagnóza zněla: „metastazující rakovina prsu“.
Když jsem se dozvěděla, že příšerná bolest v mých zádech byla způsobena metastatickým karcinomem v páteři (a nikoli fibromyalgií nebo přepracováním, jak věřili moji předchozí lékaři), nejprve jsem chtěla obejmout svého onkologa. Ne proto, že jsem byl nadšená rakovinou, ale proto, že mi někdo konečně dal odpověď, která vysvětlovala, proč mě záda tolik bolela, a potvrdila, že to nebylo všechno jen smyšlené.
Na podivné léze se přišlo už dávno, nikdo s tím ale nic nedělal
Jeden z lékařů, kterého jsem navštívila v mých začátcích, kdy se bolest objevila, zanechal v mých lékařských záznamech poznámku. Zmínil se o tom, že po skenování, které jsem podstoupila o rok dříve, byly na mé páteři a kyčelní kosti nalezeny „podezřelé léze“. Nikdo o tom nikdy nemluvil.
Jakmile se rakovina rozšířila na mou páteř, rozdrtila jeden z obratlů a snížila její velikost o 70 %. Než jsem mohla začít léčbu rakoviny prsu, potřebovala jsem proceduru zvanou vertebroplastika. Pokud by rakovina byla identifikována mnohem dříve, už v době, kdy lékař zjistil oné podivné léze, mohla jsem s léčbou začít mnohem dříve. Bylo mi řečeno, že s metastatickou rakovinou prsu je průměrná délka života 18 až 36 měsíců, a pouze 22 % lidí přežije po dobu pěti let.
Bone Biopsy Day. Prayers always appreciated 💙 pic.twitter.com/k1BRgX0y72
— Tori Geib (@ChefGeib) July 1, 2020
Nastal šílený kolotoč v léčbě, musela jsem si projít hormonální terapií a chemoterapií, mám za sebou nespočet operací a chirurgických zákroků. Neustále jsem pod přísnou kontrolou lékařů. I přesto, že vím, že můj život není plnohodnotný a zřejmě nebude ani dlouhý, snažím se si ho užívat den co den. Nepřemýšlím nad tím, kdy dojde ta obávaná doba, žiji teď a tady.
zdroj: Twitter/Tori Geib
Karcinom prsu
Rakovina prsu je rakovina, která se tvoří v buňkách prsu. Je to druhá nejčastější forma rakoviny u žen, hned po rakovině kůže. Rakovina prsu může nastat jak u mužů, tak u žen, ale u žen je mnohem běžnější. Míra přežití rakoviny prsu se zvýšila a počet úmrtí spojených s touto nemocí neustále klesá, zejména kvůli faktorům, jako je dřívější detekce, nový personalizovaný přístup k léčbě a lepší porozumění nemoci.
Příznaky:
- Hrudka nebo podivné zahuštění kůže, tkáně,
- změna velikosti, tvaru nebo vzhledu prsu,
- změny na kůži na prsou,
- převrácená bradavka,
- odlupování, krustování pigmentované oblasti kůže obklopující bradavku (dvorec) nebo pokožku prsu,
- zčervenání nebo propadnutí kůže na prsou – podobné celulitidě.
Vědci zjistili faktory hormonální, životní styl a životní prostředí, které mohou zvýšit riziko rakoviny prsu. Není však jasné, proč se u některých lidí, kteří nemají žádné rizikové faktory, rakovina vyvine, zatímco u jiných s rizikovými faktory ne.
Je pravděpodobné, že rakovina prsu je způsobena komplexní interakcí genetiky a prostředí.