Kůže novorozence není zdaleka bezchybná, jak se může na první zdát. Je plná vrásek a chloupků, zarudlých a suchých míst. Musíme si uvědomit, že dítě žilo devět měsíců v plodové vodě, takže nějaký ten čas potrvá, než si jeho kůže zvykne na život mimo dělohu.
Většina těchto nedokonalostí pokožky brzy zmizí. Po tuto dobu je ale nutné se o pokožku svého dítěte náležitě postarat.
Dětská kůže je velmi citlivá
V prvním měsíci svého života dítě nepotřebuje žádné krémy ani olejíčky. Pokud se však rozhodnete, že začnete výrobky pro péči o pleť používat, volte pouze výrobky pro děti. Výrobky určené pro dospělé mohou obsahovat barviva, vonné látky a čisticí prostředky, které jsou příliš agresivní pro kojeneckou pokožku. Obecně se také vyvarujte používání dětských zásypů, které často způsobují opruzeniny na zadečku dítěte.
Kousnutí čápem
Vlivem nezralých krevních cév můžeme na pokožce dítěte pozorovat také červené skvrny, často označovány jako „kousnutí čápem“ nebo také „andělské políbení“. Není se čeho obávat, obvykle do jednoho roku zmizí.
Nemusíte své dítě koupat každý den
Děti nepotřebují každodenní koupel, dokud jim není jeden rok. Během prvních týdnů postačí, když budete udržovat v čistotě intimní místa a před spaním dítě jen zlehka otřete vlhkou žínkou – nezapomínejte ani na záhyby jamek na krku a pažích. Koupat je můžete každé 2-3 dny.
Jak pečovat o pahýl pupeční šňůry?
Po odstřihnutí pupeční šňůry, prostřednictvím které bylo dítě v děloze vyživováno, vznikne v místě pupíku pahýl, který odpadne většinou do dvou týdnů od narození. Po tuto dobu je potřeba o něj dostatečně pečovat. Dokud pahýl pupíku sám neodpadne, nenamáčejte ho. Pokud dojde k zašpinění, očistěte ho dětskou žínkou nebo vatovou tyčinkou namočenou v peroxidu. Místo koupelí dítě jenom otřete vlhkou žínkou. Po odpadnutí pahýlu udržujte místo čisté. Jakmile se objeví zarudnutí a hnis, kontaktujte lékaře.
Předcházejte problémům s pokožkou už při koupání
Pokud se chystáte své dítě vykoupat, pamatujte vždy na to, že jeho pokožka je velmi jemná a citlivá. Do vaničky stačí napustit 10 centimetrů vody. Než tam dítě položíte, vždy vyzkoušejte teplotu vody – ideální je zápěstí nebo loket, kde máte kůži jemnou. Aby se pokožka zbytečně nevysušovala, koupejte dítě maximálně pět minut. Po koupeli dítě natřete dětským mlékem.
Nepřehlédněte: Spánek vašeho dítěte: Kolik hodin je tak akorát?
Mytí vlasů
Jestliže má dítě vlasy, není nutné mu je denně umývat. I tady stačí je mýt pouze jedenkrát nebo dvakrát týdně. K mytí používejte pouze dětský šampón – a při mytí si dejte pozor na měkká místa na lebce, jde o tzv. fontanelu, kdy kosti lebky k sobě po čase srostou.
Opruzeniny
Mokré a špinavé pleny mohou dráždit pokožku dítěte, což se projeví jako opruzeniny. Červené skvrny často dítě bolí a při správné péči do týdne odezní. Abyste opruzeninám zabránili, vyměňujte dítěti plenu pravidelně. Při výměně špinavé pleny intimní místa dítěte vlhkým hadříkem otřete a důkladně osušte. Nakonec použijte krém určený na opruzeniny, například Sudocrem nebo Bepanthen.
Kdy navštívit lékaře?
Dětem se vyrážky prostě nevyhýbají. Pokud jsou ale toho charakteru, že se z nich tvoří puchýře, vytéká z nich průhledná vodička a jsou doprovázeny horečkou, ihned kontaktujte pediatra svého dítěte. Často jde o nepříjemný ekzém, ale může jít také o neštovice, spalničky apod.
Zdroj: The Johns Hopkins, WebMD | foto: freepik