Antibiotika už zachránila více než 200 milionů životů. Bohužel vedle mikroorganismů, které způsobují nemoc, ničí také prospěšné bakterie důležité pro imunitu a trávicí systém.
Šok pro střeva?
Ano, samozřejmě, i antibiotika mohou způsobit to, co zrovna nechcete – průjem znamená pro organismus, který je už oslabený nemocí a užíváním antibiotik, velmi vyčerpávající komplikaci. Navíc vede k dalšímu poškození rovnováhy prostředí ve střevech a prodlužuje délku rekonvalescence. A právě průjem je nejčastějším vedlejším účinkem léčby antibiotiky. Existuje způsob, jak tento vedlejší účinek mírnit, a tak si o této „záchraně“ povíme něco víc.
Náprava škod
Naštěstí známe způsob, jak vše vrátit zpátky k normálu – a to užíváním probiotik. Jsou to živé mikroorganismy, které podporují správné fungování střevní mikroflóry, a tím zajišťují dobré zažívání i celkovou odolnost organismu.
Tělu je lze dodávat dvěma způsoby – buď běžnou stravou nebo prostřednictvím potravinových doplňků. Přirozené zdroje probiotik najdete například v jogurtech, kefírech, kysaném zelí nebo v podmáslí.
Pro gurmány zde máme také exotické zdroje bohaté na prospěšné bakterie:
- tempeh – sójový hermelín
- miso – sójová pasta univerzálně používaná v japonské kuchyni
- kimči – korejský salát z kvašené zeleniny
- kombucha – fermentovaný čajový nápoj
Na co nesmíte zapomenout
- Během užívání antibiotik zvolte probiotický přípravek s obsahem 20 miliard živých probiotických bakterií a nejméně 9 probiotických kmenů.
- Probiotika nikdy neužívejte současně s anibiotiky – ta by je okamžitě zahubila. Užíváte-li antibiotika například po 12 hodinách, optimální užití probiotik – případně snědení misky jogurtu či kysaného zelí – je optimální doba 8 hodin po spolknutí antibiotik.
- To vlastně znamená, že probiotika použijete vždy asi po dvou třetinách intervalu užívání antibiotik, tak dojde k likvidaci co nejmenšího množství probiotických bakterií.
Už se nemusíte bát užívání antibiotik – ano, jedná se o „anti“, která bojují ve vašem těle, ale někdy to bez nich prostě nejde, to víme všichni. Proto vždy myslete na to, abyste dali své tělo po tomto „vnitřním boji“ zase brzo zpátky do pořádku a cítili jste se skvěle.