Na první pohled se tento orgán zdá zanedbatelný, ale jeho správná funkce je klíčová pro zdraví celého těla. Tato drobná žláza totiž odpovídá za produkci hormonů v těle. Pokud je ovšem funkce nesprávná, pacient může trpět podváhou, nadváhou, ale i vadami, které se projevují například na kůži. Pokud je vaše štítná žláza v ohrožení, tyto potraviny z jídelníčku raději vynechte.
Pozor na složení potravin
Strumigenní látky neboli goitrogeny se nacházejí jen v některých potravinách, ale na štítnou žlázu mají neblahý vliv. Zdravý člověk jejich působení nezaznamená, ale pokud je zdraví vaší štítné žlázy na hraně nebo dokonce berete léky, určitě neváhejte, a potraviny, které takovou látku obsahují, vyřaďte z jídelníčku. Jedná se například o zelí, ředkvičky, kapustu, kedlubnu, květák nebo brokolici.
Stejnou látku obsahují bohužel i některé druhy ovoce. Hrušky, broskve a jahody v jídelníčku raději nahraďte jinou potravinou. Problém goitrogenů spočívá především v tom, že v těle omezují jód.
Rafinovaný cukr vám neprospěje
Je známo, že funkci mnoha orgánů a těla jako celku ovlivňuje negativně také bílý cukr. Nejde jen o kostky, které si ráno dáváte do čaje, ale také o obsah, jež je součástí průmyslových potravin a mnohdy si to ani neuvědomujeme.
Pečivo, mléčné produkty, nápoje a mnoho dalších potravin je často doplněno o velmi nezdravé množství cukru. Jakmile si budete kupovat průmyslově zpracované potraviny, vždy věnujte pozornost zadní straně se složením. Když hodnota cukru překročí třetinu složení, raději zvolte jiný produkt.
Omezte také lepek
Přestože možná netrpíte intolerancí na lepek, můžete jej ve svém jídelníčku omezit a své štítné žláze tak ulevit. Nenechte se ale zmást. Obiloviny se totiž stejně jako cukr nacházejí v mnoha produktech, kde plní funkci plnidla. Například se jedná o uzeniny. Kromě toho se běžně nachází v přílohách, jako jsou těstoviny. Proto raději zvolte rýži, luštěniny nebo brambory.
Zdroje: btf-thyroid.org, healthline.com