Mateřská znaménka byste měli po celý život pozorně sledovat. Mohou být neškodná nebo časem dokonce úplně zmizet, ale někdy také změní barvu, tvar a velikost a mohou se stát potenciálním nebezpečím. Nechávejte je pravidelně prohlédnout u lékaře, abyste v budoucnu nemuseli bojovat se zákeřnou rakovinou.
Pozor na sluneční paprsky
I když je dnešním ideálem krásy opálená a bronzová kůže, nejedná se o zdravý vzor, kterému byste se měli snažit přiblížit. Přijměte svou kůži s odstínem, který je jí vlastní, choďte na slunce tak, jak je vám to příjemné, ale nezapomínejte se chránit kosmetikou s SPF faktorem. S lékařem se také poraďte o fototypu vaší kůže a buďte na slunci jen tak dlouho, aby sluneční paprsky a záření neohrozily vaši kůži. Stejná pravidla platí také pro solárium, kde jste za velmi krátký čas vystaveni záření, jako za celý den na pláži na sluníčku.
Nesnažte se pih zbavit
Pihy bývají většinou zcela neškodné, ale mnoho lidí se jich snaží zbavit, jelikož se domnívají, že jde o vadu na kráse. Zapomeňte raději na rady, které vám doporučují bělení pomocí citrónu nebo jedlé sody. Kůži byste tak mohli velmi nepříjemně podráždit a zadělat si na dlouhodobé kožní problémy.
Vyhýbejte se poranění
Někdy jsou nebezpečná také znaménka, která ani nevystupují z kůže, proto jim věnujte dostatečnou pozornost. Jakmile je znaménko vystouplé, vyhýbejte se mu při holení, během různých sportovních aktivit dávejte pozor, aby se neporanilo. Myslete na skutečnost, že se jedná o náchylnější část kůže, kterou byste měli udržet v bezpečí.
Kontrolu nechte na odborníkovi
Sami můžete sledovat, zdali se mateřské znaménko nějak mění. Pokud ano, navštivte odborníka co nejrychleji. Nezanedbávejte pravidelné kontroly ani v případě, že má znaménko stále stejný tvar a velikost. Lékař s pomocí speciálního náčiní může odhalit i skryté nebezpečí, a to včas.
Zdroj: Healthline.com