Citlivá a zarudlá pokožka? Možná vás trápí keratóza

Kožní onemocnění, se kterým si lékaři stále nevědí rady. Keratóza, odborně nazývaná jako keratosis pilaris totiž svému nositeli nezpůsobuje žádné zdravotní obtíže, ale mnoha pacientům vadí, jelikož na kůži působí nevzhledně.

Nelze vyléčit

Pokud vám byla diagnostikována keratóza, můžete si na jednu stranu oddychnout, že netrpíte zánětlivým onemocněním, ale na druhou stranu musíte přijmout fakt, že jde o jeden z běžných druhů kůže, který bohužel nejde nějak výrazně ovlivnit. Pozitivně na kůži v takovém případě může působit odstranění zlozvyků, jako je kouření či alkohol a změna jídelníčku. Nikdy se však zarudlé pokožky nezbavíte úplně.

Časem keratóza sama ustoupí

Keratosis pilaris se projevuje v podobě zarudnutí a drobných červených nebo bílých pupínků. U dětí nejčastěji zasahuje tváře a u dospělých stehna, paže a hýždě. Kolem třicátého roku života pak začíná postupně mizet, což je lékařům dodnes záhadou. Do té doby lze stav korigovat použitím hydratačních prostředků.

Jak onemocnění vzniká

Proces tvorby pupínků je velmi jednoduchý, ovšem jeho léčba zatím není možná. Pod kůží se totiž hromadí tvrdý protein, tzv. keratin, jenž chrání pokožku před škodlivými vlivy z okolí. Vaše kůže je totiž tak citlivá, že by nápor toxinů nemusela zvládnout, a proto ji v podstatě chrání vrstva tohoto proteinu.

Pacienti si mohou všimnout také kulatých mastných lupů ve vlasech. Jde o uvolněný keratin, který se dostává z pokožky při růstu vlasů.

Zmírněte příznaky

Na prvním místě je hydratace, a to jak vnitřní, tak vnější. Pijte častěji čistou vodu, omezte nápoje, jako je káva, jelikož vysušují a dostatečnou péči věnujte celé své kůži. Místo koupání volte raději sprchování, jelikož chlor ve vodě pokožku nepřirozeně vysušuje. Několikrát denně použijte hydratační krém, séra a oleje bez chemických látek. Pokožka se výrazně zlepší také během letního období, jelikož slunce a opálení keratózu lehce skryje.

Zdroj: Mayoclinic.org

Autor: Tereza Málková
zavřít reklamu