Virus HIV je natolik sofistikovaný, že dokáže proniknout do lidské DNA. Často také stojí za vznikem onemocnění AIDS, které v minulosti, ale i dnes děsí některé osoby natolik, že se nakaženého pacienta odmítají i dotknout. Ti, kteří se virem nakazili, mají ve společnosti těžký život a musí bojovat proti mnoha mýtům, které se stále opakují. Představíme vám ty nejčastější z nich.
Znamená HIV konec života tak, jak ho znáte?
Pravdou je, že nakažení si musí dávat extrémní pozor a chovat se tak, aby nenakazili ostatní. Na začátku, když byl virus ještě novinkou pro lékaře, byla úmrtnost velmi vysoká. Dnes však existují léky, které život prodlužují a mírní příznaky nemoci. I jako HIV pozitivní tedy můžete prožít dlouhý život.
Šíření viru má jasná pravidla
Nejčastější mýty se týkají přenosu viru. Někteří lidé věří, že stačí, aby dýchali stejný vzduch jako člověk, který je HIV pozitivní. Jiní si myslí, že postačí dotek, polibek nebo sdílení stejného nádobí. Pravdou ovšem je, že lze bezpečně sdílet domácnost s pozitivní osobou a sám zůstat negativní. Virus se totiž přenáší jen krví, mateřským mlékem a pohlavním stykem.
Měli byste se obávat komárů?
Tento drobný živočich je nejnebezpečnějším zvířetem na světě. Umírá kvůli němu mnohem více lidí než například při útoku žraloka. Dokáže totiž šířit prostřednictvím krve mnoho nákaz. V případě HIV si ale můžete oddechnout. Virus sice komár může chytit, ale přežije v něm jen velice krátce. Zatím se neprokázalo, že by některý z nakažených chytil HIV právě od komára, a proto se tato informace považuje za mýtus.
HIV pozitivní pacienti nemohou mít děti
Takový mýtus je velice rozšířený. Pravdou ovšem je, že pokud matka podstupuje správnou léčbu a je pravidelně v péči lékařů, může na svět přivést zdravé, a dokonce HIV negativní dítě, které povede plnohodnotný život bez zdravotních omezení.
Zdroj: Aids.com