Pohodlný moderní způsob života nám na jednu stranu přináší mnoho výhod, na druhou stranu ale zároveň přímo či nepřímo přispívá ke vzniku nejrůznějších zdravotních potíží. Jednou z mnohých jsou hemeroidy neboli oteklé rozšířené žíly, které se nacházejí v oblasti konečníku. Jaké jsou nejčastější příčiny tohoto nepříjemného problému a jak si ulevit, když už vás hemeroidy trápí?
Nejčastější příznaky
V závislosti na umístění lze rozlišit dva typy hemeroidů, vnější a vnitřní. Zatímco vnější hemoroidy se nacházejí na povrchu konečníku či v jeho okolí, vnitřní hemoroidy se vyskytují hlouběji v análním otvoru. Méně závažný problém představují hemoroidy vnější, které mají nejčastěji podobu jakýchsi červených uzlíků. I když povětšinou nejsou příliš bolestivé, problém může nastat v případě, že dojde k jejich zauzlení a následnému prasknutí. Hrozí totiž riziko infekce. Bolestivější jsou hemeroidy vnitřní, zejména tehdy pokud dojde k jejich vyhřeznutí. Vnitřní hemoroidy obvykle prozradí kromě bolesti rovněž přítomnost krve ve stolici.
Prevence a léčba
Příčin, které ke vzniku hemeroidů napomáhají, existuje obrovské množství. Často se udává především dlouhodobé sedavé zaměstnání. Ne nadarmo se o hemeroidech někdy mluví jako o nemoci řidičů kamionů. Ke vzniku ale napomáhá i nedostatečný příjem tekutin a také strava s nedostatečným obsahem vlákniny, nadváha či těhotenství.
Jako forma domácí pomoci a úlevy se doporučují koupele v odvaru z dubové kůry či heřmánku, dále změna jídelníčku, především zařazení potravin bohatých na vlákninu, jako jsou ovesné vločky, celozrnné pečivo, zelenina a ovoce, a také pravidelný pohyb. V lékárně je možné zakoupit i množství rozmanitých gelů či čípků, které mohou rovněž ulevit. V závažnějších případech je ale na místě zvážení chirurgického odstranění hemeroidů. Některé typy lze odstranit také laserem či pomocí kryoterapie.
Zdroj: medicinenet.com